Güncel

Uzayın nasıl koktuğunu biliyor musunuz?

NASA uzayın kokusundan parfüm yaptırıyor!


Uzayın nasıl koktuğunu merak ediyor musunuz? ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay kokusunu içeren bir koku geliştirmek için harekete geçti.

NASA uzay kokusunu uzaydan gelen astronotların tarifi ve tulumlarına sinen kokudan yola çıkarak oluşturulacak. Uzayın kokusu aslında çokta hoş değilmiş. Uzay istasyonunda çalışan astronotlar, uzay yürüyüşlerini tamamlayıp araçlarına geri döndüklerinde kasklarını çıkardıkları gibi etrafı tuhaf bir koku kapladığını söylediler.

1342858704_6882.jpg

Uzaydan dönen astronotları, karşılayan arkadaşlarının deyimiyle, yaydıkları koku "yanmış et, ısınmış metal, kaynak yapılırken çıkan duman, sülfür, ozon ve hatta ahududu ve rom karışımı"na benziyormuş.

NASA, genelde astronotların "metalik" olarak nitelendirdiği bu kokunun tam karşılığını bulmak isteyor. Koku uzmanı kimyacı Steve Pearce'la anlaşıldı ve Pearce, tüm bu bilgilerden yola çıkarak uzaya en yakın kokunun parfümünü üretecek.

NASA, astronotların dönüşlerinde yayılan tuhaf kokunun, uzaydaki yüksek enerji titreşimlerinin aracın havasıyla karışmasıyla oluştuğunu düşünüyor.

Kötü olarak nitelendirdikleri kokunun parfümünü nerede kullanacakları da ayrı bir merak konusu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.