Üzerinde bulunduğumuz Dünya kaç kilo? Dünya'nın kaç kilo oldu olduğu belli oldu! - Page 1

Günümüz dünyasında veriler ve ölçümler sürekli olarak artıyor, onları ifade etmek için gereken ölçü birimlerimiz ise bir süredir yetersiz kalıyordu. Fransa'da dünyanın en büyük ve en küçük ölçümlerini ifade etmek için toplanan uluslararası bilim insanları yeni metrik ön ekleri belirledi: Ronna, quetta, ronto ve quecto.


Üzerinde bulunduğumuz Dünya kaç kilo? Dünya'nın kaç kilo oldu olduğu belli oldu! - Page 2

Metrik sistem için üzerinde anlaşmaya varılan küresel standart olan Uluslararası Birimler Sistemine (SI) otuz yılı aşkın bir süredir ilk kez yeni ön ekler ekleniyor.

Üzerinde bulunduğumuz Dünya kaç kilo? Dünya'nın kaç kilo oldu olduğu belli oldu! - Page 3

En büyük sayılar için ronna ve quetta ve en küçük sayılar için ronto ve quecto ekleri kullanılacak ve böylece kilo ve mili gibi bilindik ön eklerin sayısı artacak.


Üzerinde bulunduğumuz Dünya kaç kilo? Dünya'nın kaç kilo oldu olduğu belli oldu! - Page 4

Değişiklik, SI'yı yöneten ve kabaca her dört yılda bir Paris'in batısındaki Versailles Sarayı'nda toplanan 27. Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı'na katılan dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve hükümet temsilcileri tarafından kabul edildi.


Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.