Siparişe göre çocuk mu yapılacak? Günümüzde embriyoları cinsiyetine göre seçmek mümkün. California’da Dr. Steinberg Kliniği cinsiyete göre yılda 700 bebek doğumu gerçekleştiriyor. 60 yıl içinde ceninlerin boy, zeka, dış görünüşe göre de seçilebilmesi mümkün olacak. Sipariş üzerine bebek doğumu yapılabilecek.

2073’te su kalacak mı? Suyun kullanımı ve rekabetiyle ilgili mevcut durum sürerse 60 yıl sonra kişi başına düşen su miktarındaki düşüş iki katına çıkarak 5 milyar kişiyi olumsuz etkileyecek.

Doğal canlı türlerine ne olacak? Normalde bir türün doğal varoluş süresi 5 ila 10 milyon yıl. Ancak günümüzde bu süre 100 ila 1000 kat kadar azalmış durumda. 2050’lere gelindiğinde Amazonların yüzde 40’ı yok olacak. 60 yıl sonra ise pek çok canlı türünü sadece hayvanat bahçelerinde görebileceğiz.

Nükleer santraller kalacak mı? Teorik olarak kendi radyoaktif atıklarını yakabilen dördüncü nesil nükleer santraller 2050’de hizmete açılacak. Bu reaktörler 2070’lere kadar varlıklarını koruyacak ama enerji üretiminde payları hızla azalacak ve yerini yenilenebilir enerjilere bırakacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.