Listemizin 9. sırasında yer alan mesleğe baktığımızda, üniversite profesörlüğü olduğunu görüyoruz. Tıpkı bir önceki meslek grubu gibi, üniversite profesörlüğü de hayat devam ettiği sürece varlığını sürdürecek bir meslek grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte dünyanın her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de profesörlük oldukça ayrıcalıklı ve saygın mesleklerden birisi olarak görülmektedir. Neticede, üniversite profesörlüğünün maaşı standartların üzerinde olduğu için, bu mesleği icra edenler iyi maddi imkanlara sahip olarak, rahat bir yaşam sürdürebilmektedirler.

Evet, 8. sırada yer alan meslek grubu devlet memurluğu! Dünyanın en güvenilir ve en uzun ömürlü meslek gruplarından birisinin de memurluk olduğunu görüyoruz ki bu bilgi bize hiç de yabancı gelmiyor, değil mi? Elbette öyle, zira çoğu anne ya da baba çocuklarının memur olmalarını, diğer bir deyişle; devlete sırtlarını dayamalarını bir zamanlar istemişler ya da hala istemektedirler.

Listemizin 7. sırasında yer alan mesleğin, son 20 yıldır büyük bir hızla ilerleme gösteren yazılım mühendisliği olduğunu görüyoruz. Nitekim bilgisayar çağında yaşadığımızı düşünecek olursak, yazılım mühendisliği mesleğinin bu kadar geçerli ve popüler bir meslek olması sizlere gayet doğal görünecektir. İlaveten bu iş grubunda çalışanlar; bankacılık, otomotiv, telekomünikasyon vb… sektörler olmak üzere her alanda kullanılan bilgisayar yazılım tasarımlarını yapan kişiler olarak tanımlanabilirler. Ülkemizde de oldukça geçerli bir meslek olarak görülen yazılım mühendisliği; hiç şüphesiz, seçilecek en güvenilir mesleklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İsterseniz sıradaki meslek gurubuna geçmeden önce, bu meslekle alakalı olan odyolog kavramının tanımını yapalım. Odyolog, odyoloji alanında lisans eğitimi veren fakülte ve yüksekokullardan mezun; bireylerde işitme ve denge kontrolleri ile işitme bozukluklarının önlenmesi için çalışmalar yapan, uzman hekimin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak bu bozuklukları tespit ve rehabilite eden ve bu amaçlarla kullanılan cihazları belirleyen, sağlık meslek mensubudur.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.