Şu anda Plüton'un en dıştaki doğal uydusu olan Hidra'ya bakıyoruz. İlk olarak 2005 yılında Hubble Uzay Teleskobu tarafından kayıt altına alınan Hidra'nın isim babası Yunan mitolojisindeki yeraltı dünyasının sularını bekleyen canavar olan Hydra. NASA'nın açıklamalarına göre 45 km genişliğe ve 30 km uzunluğa sahip olan uydunun bir tarafı diğerinden 3 kat daha büyük. Yüzeyinin farklı parlaklık kademelerine sahip olmasından yola çıkan bilim adamların, bu durumu dış katmanın su tarafından oluşturulmuş buz kütlelerine sahip oluşuna yoruyorlar.

Hidra ile onun en az kendisi kadar garip biçimli diğer doğal uydusu olan Nix yan yana. Nix'de aynı Hidra gibi 2005'tew Hubble tarafından keşfedildi. İsmi annesi ise Yunan mitlerinde Charon'un annesi, karanlığın ve gecenin tanrıçası Nix olan Nix. Yani aslında bu iki uydu Plüton'un biri erkek diğeri ise dişi olan çocukları.

Plüton ile onun en büyük uydusu olan Şaron. Plüton-Şaron sistemi aynı zamanda Güneş Sistemi'nin birkaç ikili sisteminin en büyüğü.1978 yılında keşfedilen Şaron'un Plüton'un yarısı büyüklüğünde olduğunu da not olarak düşelim.

Gördüğümüz bu 'kabarcıklar' Plüton'un yüzeyindeki buzlu dağ sıraları. Ortalama 3500 metre yükseklikte olduğu belirtilen dağ sıralarının oldukça yakın bir dönemde oluştuğu (100 milyon yıl kadar) belirtiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.