Türk Silahlı Kuvvetleri ile 6 adet insansız hava aracı Karayel için kontrat imzalandığını anlatan Yüngül, “Kontrat sadece uçakları kapsamıyor.

Bunun içinde yer istasyonları da var.

Anlaşmanın değeri yaklaşık 40 milyon dolar civarında” diye konuştu.

SAVAŞ UÇAĞI OLABİLİR

Karayel’in gözlem amaçlı tasarlanan bir uçak olduğuna değinen Yüngül, 6 uçağın bu yıl içerisinde teslim edileceği bilgisini verdi.

Karayel’de 1-2 haftaya test uçuşlarının başlayacağını belirten Yüngül, “Uçakları TSK’ya teslim ederek büyük bir referans elde edeceğiz. Devlet destek beklemiyoruz ancak devlet en büyük referansımız” diye konuştu.

Türkiye’nin insansız hava aracı alanında ABD ve İsrail ile birlikte dünyada en önde gelen üç ülkeden birisi olabileceğini kaydeden Yüngül, yabancı ülkelerden de talep aldıklarını dile getirdi.

Yüngül, “10-15 yıl içinde dünyada insansız hava aracı sayısında artış yaşanacak.

Karayel 500 kilogram ek ağırlık taşıma kapasitesine sahip.

Bunları savaş uçağı haline getirmek zor değil” dedi.

Savunma sanayinde yıllık 15 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerinin altını çizen Yüngül, 2014 yılından itibaren ihracattaki hedeflerinin her yıl iki katına çıkmak olduğunu belirtti.

Yüngül, 3-5 yıl içinde Ankara’daki üretim tesislerinin kendilerine dar gelebileceğini ifade etti.

Yaptıkları yatırımın geri dönüşünüz çok yavaş olduğuna değinen Yüngül, “Günde 30-40 bin televizyon üretebiliyor.

Ancak bu uçaklarda hem yatırım maliyeti yüksek, hem de geri dönüşü çok yavaş” diye konuştu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.