GİZLİ GÜZELLİKYılbaşı yaklaştıkça “iç ısıtan” filmlere neden ihtiyaç artıyor tartışılır. “Gizli Güzellik”te de amaç bu görünüyor: Manhattan’da yaşayan başarılı reklamcı Howard’ın hayatı trajedik bir olayla tamamen değişir. Howard içine kapanır. Sonra içinden taşanları mektuplarla ifade etmeye başlar. Sorun şu ki, bu mektupları insanlara değil “kavram”lara gönderir. Ölüm, zaman ve aşk. Üstelik her üçünden de cevap gelir! Sonra bu cevaplar ışığında Howard’ın “kişisel gelişim”inin nasıl sonuçlanacağını izleriz. Allan Loeb’in -kimi seyirciye katlanması zor gelecek- bu aşırı naiflik içeren senaryosunu David Frankel çekmiş. Başroldeki Will Smith’e Kate Winslet, Edward Norton, Keira Knightley ve Hellen Mirren gibi önemli isimler eşlik ediyor. Ama siz yine de beklentinizi dizginleyin.

MEÇHUL KIZBol ödüllü Dardenne Kardeşler’in “ortalama” eleştirilerle karşılanan son filmi “Meçhul Kız”, ortadan kaybolan ve cinayete kurban gittiği düşünülen bir kızla ilgili gizemi çözmeye çalışan idealist doktor Jenny’nin öyküsünü anlatıyor. Belçikalı kardeşlerin senaryoya da imza attığı film, bol diyaloglu sahneleri ve giderek derinleşen soruşturma örgüsüne rağmen bir yerden sonra tempo sorununa yenik düşüyor. Başrolde Adele Haenel var. Seçim sizin.

FLORENCEMeryl Streep eğer yanlış hesaplamadıysak 20. Oscar adaylığının peşinde. Bugüne kadar altın heykelciği üç kez kazandı. Akademi’nin gözünde oynadığı her rolle dayanılmaz bir cazibesi var. Doğrusu bu konuda Akademi’yi suçlamak çok güç. Usta İngiliz yönetmen Stephen Frears’ın çektiği filmde New York’lu zengin bir kadın olan Florence’in hayalinin peşinde koşması anlatılıyor. Çok kötü bir sesi olmasına rağmen Florence opera sanatçısı olmak istemektedir! Para pek çok şeyi satın alabilir belki ama sanatsal başarı için fazlası gerekir. Sevgili kocası (Hugh Grant) ise biricik eşinin bu rüyasını gerçekleştirmesi için elinden geleni ardına koymaz. Streep gerçekten yaşanmış bu öyküde ilginç “diva” Florence’i canlandırıyor. Filmin Altın Küre’ye 4 dalda aday gösterildiğini ekleyelim.

SİYAH KARGAHayli dolu vizyon haftamızdaki filmlerden “Siyah Karga” bizim coğrafyaya yakın bir hikaye anlatıyor. Ailesinin ve geleneklerin söylediğinin aksine oyuncu olmak isteyen ve Fransa’ya yerleşen İranlı Sara, bir gün bir mektup alır. Babası yazmıştır. Ülkesine dönmesi gerekir. Genç kadın Türkiye üzerinden kaçak yollarla İran’a girmeye çalışır çünkü ülkesindeki yönetim tarafından yasaklıdır. Tayfur Aydın’ın yazıp yönettiği film görüntü yönetimiyle Antalya’dan ödülle döndü. Başrollerde Şebnem Hassanisoughi, Murat Toprak, Sedat Culum ve Medya İzgi var.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.