Güncel

Vodafone, 3G'nin doğum gününü kutluyor!

Yayınlanan istatistikler dikkat çekti!

Vodafone, 3G'nin doğum gününü kutluyor!

Süper İnternet deneyimini Türkiye’nin 81 iline taşıyarak 4 yıl içinde* toplam 4,4 milyar TL yatırım yapan Vodafone Türkiye, Temmuz 2009’da başlayan 3G teknolojisiyle abonelerini mobil internetin kolaylıklarıyla tanıştırdı ve aboneleri arasında akıllı telefon sahipliğini/yaygınlığını artırdı. Dünya kalitesinde teknolojiyi kolay ve anlaşılır hale getiren şirket,aynı zamanda abone başı mobil internet kullanımını 4 yılda 10 kat artırarak, her dört kişiden birini akıllı telefon sahibi yaptı.

30 Temmuz 2013, İstanbul– Dünya kalitesinde en yeni mobil teknolojileri Türkiye’nin dört bir yanında kolay, kesintisiz ve erişilebilir kılma hedefiyle faaliyet gösteren Vodafone Türkiye, 30 Temmuz 2009’da faaliyete geçen üçüncü nesil mobil iletişimin yıldönümü kutluyor.Son 4 yılda “herkes için teknoloji” vizyonu ile 3G ağını yaygınlaştıran Vodafone Türkiye, Akıllı Kapsama Teknolojisi sayesinde 2G nüfus kapsama oranını ise %99’un üzerine çıkarttı. Farklı kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik data paketleri ve her bütçeye hitap eden akıllı telefon fırsatlarıyla 4 yılda abone başınamobil internet kullanım oranı 10 katına çıktı. Bugün, 3G’nin 4. yılında her iki Vodafone’luların biri 3G abonesiyken, her 4 kişiden biri de akıllı telefon sahibi.

1375181520_untitled-1-copy.jpg

Abone başı kullanım 10 kat arttı

Vodafone Türkiye aboneleridört yılda toplam 34 bin terabayt data kullanımı yaptı. 3G üzerinden 269 milyon dakika mobil TV izledi.3G’nin hizmete alındığı 2009-2010 mali yılı ile 2012-2013 mali yılı kıyaslandığında Vodafone’un mobil internet gelirleri tam 25 katına çıktı. Bu süre içinde mobil veri fiyatlarının daha uygun hale gelmesi ile abonelerin mobil internete yönelimi arttı. Bu sayede mobil internet kullanımı abone başına 10 kat arttı.

Akıllı telefon sahipliği oranı %25,4’e çıktı

Temmuz 2010’da lanse ettiği Vodafone 840 ile Türkiye pazarını operatör markalı akıllı telefon kavramıyla tanıştıran ve teknolojiyi kolay ve anlaşılır kılarak öncü olan Vodafone Türkiye,son mali yılı itibariyle abone bazındaki akıllı cihaz sahipliği oranını%25,4’lik seviyeye ulaştırdı.

A.C.A.İ.P cihazlar 3G’nin hızını cebe taşıyor

2012’de hayata geçirdiği Akıllı Cihaz Akıllı İletişim Platformu A.C.A.İ.P’le abonelerinin dünya kalitesinde son teknolojilere eşit şekilde ve kolaylıkla erişebilmesini hedefleyen Vodafone, “herkes akıllı telefona sahip olabilsin” vizyonuyla hareket etti. Her bütçeye uygun, en son teknoloji akıllı telefon, tablet ve Vodemler, Vodafone’un 3G altyapısına durmaksızın yaptığı yatırımlardan güç aldı. Vodafone’un 3G hızı ve çift taşıyıcılı internet teknolojisi, ACAİP avantajlarıyla Vodafone’luların ihtiyaçlarına cevap veriyor ve onları Süper İnternet’le tanıştırıyor. ACAİP platformu, akıllı telefon seçmeyi, satın almayı ve kullanmaya başlamayı herkes için kolay, anlaşılır ve erişilebilir hale getiriyor.

Gökhan Öğüt: “3G’den bu yana 4 yılda 4,4 milyar TL yatırım yaptık.”

 1375181579_gokhan-ogut-copy.jpg

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu: “Bugün 3G’nin ülkemize gelişinin dördüncü yıldönümünü kutluyoruz. Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu’nın 2013 yılı birinci çeyrek raporuna göre Türkiye’de 43,9 milyon 3G abonesi var. Ancak mobil internet kullanıcı sayısı halen 12 milyon düzeyinde. Bu sayılar bize bu konuda ülkemizin halen gidecek yolu olduğunu gösteriyor. Bu açığı en bariz olarak OECD ülkeleri ile yaptığımız kıyasta görüyoruz. Yine BTK raporuna göre, mobil genişbant internet yaygınlığı Türkiye’de yüzde 16,3 iken OECD ortalaması yüzde 56,6. Bu nedenle Vodafone Türkiye olarak yatırımlarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz. 3G’nin hizmete başladığı 2009-2010 mali yılının başlangıcından 30 Mart 2013’e kadar, 3G lisans bedeli de dâhil olmak üzere 4 yılda toplam 4,4 milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımlarımız ile ülkemizde dijital uçurumların kapanması, fırsat eşitliğinin sağlanması için küresel bilgi birikimimizi ve gücümüzü faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde olduğu gibi, Türkiye’de de kullanmaya devam edeceğiz.”

 

Rakamlarla Vodafone 3G deneyimi:

·         Mobil internetgeliri25katına çıktı.

·         Mobil veri geliri toplam servis gelirinin %12’sineyükseldi.

·         Vodafone aboneleri cepten 369 milyon dakika mobil TV izledi.

 1375183680_vodafone-4-copy.jpg

Vodafone Türkiye şebekesindeki verilere göre Türkiye’de en çok 3G kullanan ilk 10 şehir ise şöyle gerçekleşti:

1.    İstanbul

2.    Ankara

3.    İzmir

4.    Antalya

5.    Bursa

6.    Kocaeli

7.    Şanlıurfa

8.    Konya

9.    Adana

10. Samsun

Türkiye’de İnternet

·         67,9 milyon mobil abonenin 43,9 milyonu 3G abonesi

·         Toplam internet abone sayısı 20,4 milyon

·         Mobil genişbant internet yaygınlığı: %16,3

·         Mobil genişbant internet yaygınlığında OECD ülkeleri arasında 33. sırada

Yorumlar
ibrahim
Güzel reklam
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.