Güncel

Vodafone DSL ile Mobil İnterneti birleştirdi!

Vodafone, ihale kapsamında satın aldığı 4.5G bandını DSL hattı ile birleştirerek sabit internet hızını da 7’ye katladı.

Vodafone DSL ile Mobil İnterneti birleştirdi!

ürkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösterenVodafone, 1 Nisan sabahı hizmete girecek olan 4.5G teknolojisi öncesi hazırlıklarını aralıksız sürdürüyor. Vodafone Türkiye teknoloji ekibi son yaptığı test ile Türkiye’de ilk kez DSL/4.5G Bağlama (DSL/4.5G Bonding) teknolojisini kullandı. Testin sonucunda iki farklı tip bağlantının bant genişlikleri birleştirilerek yüksek hızlı kesintisiz tek bir hatta çevrilmesi başarıyla tamamlandı. Bu teknolojinin hayata geçmesiyle, DSL kullanıcıları 4.5G desteğiyle çok daha hızlı ve kesintisiz data deneyimine sabit hatlarda da sahip olabilecekler.

İstanbul Maslak’taki Vodafone merkez binasında noter huzurunda gerçekleştirilen DSL/4.5G Bağlama teknolojisi testinde, Vodafone-Net sabit DSL altyapısı ile Vodafone Mobil 4.5G altyapısı aynı anda kullanıldı. Sabit tarafta, standart ADSL bağlantısı, mobil tarafta ise ihale kapsamında satın alınan 800 Mhz bandı kullanıldı. Bu iki farklı teknoloji, içinde 4.5G SIM kart olan ve aynı zamanda sabit internet girişi olan bir modem sayesinde birleştirilerek tek bir hat haline getirildi. Test sırasında, ortalama 6Mbps olan DSL hızları DSL/4.5G Bağlama teknolojisi ile beraber 7 kat artarak 43,3 Mbps değerine ulaştı.

Mallik Rao: “4.5G ile sadece mobil değil sabit data deneyimini de güçlendireceğiz.”

Yüksek spektrum genişliği ile daha sorunsuz, akıcı ve zengin bir internet deneyimi sunacak olan 4.5G’ye teknoloji altyapısı başta olmak üzere her yönden hazır olduklarını belirtenVodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, şunları söyledi:

1456400854_1456394990vodafonetrkiyecrakurulubakanyardmcsmallikrao.jpg

“Tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin lider operatörlerinden biri olarak faaliyet gösteriyoruz. Bu global deneyimimizi Türkiye’ye de taşıma hedefiyle Nisan ayında hizmete sunulacak 4.5G teknolojisine yönelik testlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. En son, ihale kapsamında satın aldığımız bantlar ile gerçekleştirdiğimiz test ile Türkiye’de 4 farklı bandı taşıyıcı birleştirme için kullanan ve ayrıca, 256-QAM modülasyonu kullanan ilk operatör olmuş ve toplamda 942 Mbps hıza ulaşmıştık. Şimdi de Türkiye’de ilk defa DSL/4.5G Bağlama teknolojisini kullanarak sabit ve mobili bir araya getirdik. Bu teknoloji sayesinde, 4.5G altyapımızın gücü ile beraber, DSL kullanıcıları çok daha hızlı ve kesintisiz data deneyimine sabit hatlarda da sahip olabilecekler. Yakın zamanda yaygınlaşması beklenen DSL/4.5G Bağlama teknolojisini Türkiye’ye taşımaya hazırlanıy

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.