Güncel

Vodafone'dan gizli hat açıklaması

Vodafone gizli hatların dinlenmesine izin verdi mi?


Dünya çapında ülkelerde Türkiye de dahil olmak üzere GSM operatörü olan Vodafone, hakkındaki telefon ve geniş bantlı ağların vatandaşlar hakkında gizlice bilgi edinilmesi için kullanıldığı iddiasına yanıt verdi.

Hukuki Yaptırım İfşaat Raporu hazırlayan Vodafone, bu raporda hükümetlerin vatandaşların telefon görüşmelerini ve nerede olduklarını nasıl izlediklerine dair geniş kapsamlı bilgi verdi. İddia edilen gizli hatların, Vodafone ve diğer telekom gruplarının şebekelerine doğrudan bağlandığını; bu sayede devlet kurumlarının, telefon görüşmelerini canlı olarak dinleyip kaydedebildiklerini, hatta belli durumlarda müşterilerin nerede olduklarını da takip edebildiklerini bu raporda belirtti.

1402067440_23032013194701-vodafone292180.jpg

Hükümetlerin özel hat sahiplerini dinleyebilmeleri ve içeriklerine erişebilmek için yasal uyarıda bulunması gerektiğini belirten Vodafone, bazı ülkelerde bu uyarı için gerekli kanun olmadığını söyledi.

Şirket, yasal yönden bir engel olmadığı için hükemetlerin isteklerine karşı gelemeyeceklerini söyledi. Türkiye de dahil olmak üzere Arnavutluk, Mısır, Macaristan, Hindistan, Malta, Katar, Romanya ve Güney Afrika'da telefon dinlemelerine ait verileri açıklamak yasa dışı olduğu için şirket bu ülkelere dair veri yayımlamadı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.