Pek çoğumuz soğuk havalarda dışarı çıkmanın hastalıklara neden olduğunu düşünürüz fakat bunun yanlış olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Virüsler ve mikropların soğuk havalarda daha çok yayıldıkları doğrudur ama dışarıda olmak hastalık kapma ihtimalini artırmaz. Hatta kapalı bir alanda hasta olma ihtimaliniz daha yüksektir.

Çocukken pek çoğumuza yemek yedikten en az yarım saat sonra denize girmemizi, yoksa sindirimden dolayı kramp girip boğulabileceğimizi söylemişlerdir. Fakat bu tamamen yanlıştır. Sindirim işlemi sadece yarım saat değil, saatlerce sürer. Ayrıca sindirim, vücudu yoran bir işlem olsa da kramp girme ihtimali, gölde bir balinanın gelip sizi yemesi ihtimalinden daha düşüktür.

Bu efsanenin ortaya çıkış nedeni damarlarımızın mavimsi bir renkte görünmesidir. Ama biyoloji dersi görmüş olan herkes kanın mavi olmadığınını bilir. Kandaki alyuvarlar ve taşıdıkları hemoglobin, kana kırmızı rengini verir.

Yutulan bir sakızın sindirim sistemimiz tarafından sindirilemediği doğrudur. Fakat bu yıllarca midemizde kaldığı anlamına gelmez. Yutulan sakız, sindirilmeden dışkı yoluyla vücuttan çıkar. Yine de fazla sakız yutmamalıyız çünkü kabızlığa ve başka sağlık sorunlarına neden olabilir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.