Güncel

WEB sitesi olmayana hapis cezası

Yeni çıkan Türk Ticaret Kanunu'na göre internet sitesi kurmayan şirket yöneticileri para ve hapis cezası ile cezalandırılacak.


ADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun Türkiye ve şirketlerin ticari yaşamının geleceğine damga vuracak değişimleri öngördüğünü belirtti. Firmaların önemli değişim sürecine girdiğini belirten yönetim kurulu başkanı Sönmez " Yeni kanun, şirketlerimizin kurumsallaşması, sürdürülebilirliği, rekabet gücünün arttırılması, kamu güveninin oluşturulması ve şeffaflık açısından çok önemli bir fırsat ve zemin hazırladığı belirtiliyor. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve yeni Türk Ticaret Kanunu'nun şirketlerimizin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve geleceğe güvenle bakmasını sağlayacak bir değişim projesi olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz" diye görüşünü belirtti.

1324826138_ortaa.jpg

Türk Ticaret Kanuna göre 6 aya kadar hapis, 300 güne kadar adli para cezası verilecek.

Hukuk profesörlerinden Prof. Dr. Yücel Ertekin'in yönetiminde gerçekleşen konferansta Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Yongalık, "Ticaret Kanunu Açısından Sermaye Şirketlerine Genel Bir Bakış" konulu bir sunum yaptı.Yongalık, 01.07.2013 tarihinden itibaren bu maddenin yürürlüğe gireceğini belirten Prof. Dr. Yongalık, internet sitelerinde şirket ortakları, üçüncü kişileri ilgilendiren tüm bilgilerin, şirket yöneticilerine ödenen tüm paraların, temsil ve seyahat giderlerinin, tazminatların, sigorta primleri gibi ödemelerin de yer almak zorunda olduğu uyarısında bulundu.Bahsi geçen bilgilerin internet sitelerinde yer almaması halinde herhangi bir internet kullanıcısının şirket aleyhine dava açabileceğini söyleyen Prof. Dr. Yongalık, bu durumda şirketin yönetim kurulu üyelerinin, müdürlerin ve yönetici olan komandite ortakların 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezası ile internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne göre koymama durumunda ise 3 aya kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılabilecekleri uyarısında bulundu.

Yorumlar
Misafir
Web Sitesi Yapılır :D
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.