En az 10 kişiye bu mesajı gönderirseniz logonuz mavi olacak ve ücretsiz kullanmaya devam edebilirsiniz. Aksi halde Whatsapp 0,01 Euro mesaj olacak”, “Whatsapp 10’uncu yılını kutluyor” mesajlarını alıyor.

Bu mesajlara inanan kişilerin çokluğu nedeniyle mesajlar kısa sürede yayıldı. Mesajlar sosyal medyada da o kadar yoğun konuşuldu ki, Twitter’da en çok konuşulanlar listesine girdi.

EMNİYET ARAŞTIRDI

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı, mesajlarla ilgili araştırma başlattı. Mesajda verilen Whatsapp’ın adresinde de uygulamanın ücretli olacağına ilişkin bir bilgi yoktu.

Mesajlara inanarak diğer kullanıcılara geçen kişilerin telefon fihristi ve cihazlarındaki fotoğrafların ele geçirildiği belirlendi. İstihbarat ekipleri, virüs programını hazırlayarak yayan bir kişinin bilgisayarının IP adresine ulaştı. IP adresinden bu kişinin İstanbul Ataşehir’de yaşadığı belirlendi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.