Güncel

WhatsApp yine Facebook'un başına bela oldu

Facebook'un satın aldığı WhatsApp, şirketin başına yine iş açtı.

WhatsApp yine Facebook'un başına bela oldu

2014 yılında 19 milyar dolara satın alınan ve dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, kullanıcı mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle şirkete uyarı geçilmesine neden oldu. 2016 yılında hizmet şartları politikalarında değişiklik yapan WhatsApp, verilerini Facebook'a otomatik olarak aktarabiliyordu. Gerekçe olarak da kişisel reklamlar, ticari dönüşüm ve güvenlik olarak gösterilmişti.

Bu gerekçeler kullanıcıları zaman zaman korkuya sevk ediyordu. Çünkü WhastApp'te konuşulan bir mevzunun Facebook'ta (ek olarak da Instagram'da) karşımıza reklam olarak çıkması tedirgin edici bir durum. Bu konuda da kullanıcılar kişisel mahremiyetin ihlal edilmesini gerekçe göstererek tepki göstermişti. Veri aktarım konusu şimdi Avrupa'nın gündeminde.

İlk adım Almanya'dan geldi

Facebook'un veri paylaşma politikasına ilk tepki Almanya'dan gelmiş ve bu politikanın uygulanamazlığı üzerine Eylül ayında Facebook'a bir uyarı geçmişti. Benzer şekilde İngiltere de bu politikayı desteklemediğini dile getirmişti. Son olarak da Avrupa Birliği tarafından Facebook'a 122 milyon dolar ceza kesmişti. Bu cezanın ardından Fransa da kişisel mahremiyet politikasına bir uyarı geçti.

Son uyarı Fransa'dan

Veri korunumu konusuna önem veren CNIL adlı Fransız komisyonu, Facebook'un WhatsApp'tan veri çekmemesini istedi. Kişisel verilerin ticari istihbarat olarak kullanılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizen komisyon, verilerin aktarılmaması sadece uygulamanın silinmesiyle mümkün olabileceğini belirtti. WhatsApp'tan bunun mümkün olmadığı durumda ise verilerin resmi makamlara verilmesi için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.