Windows 11'e gelmesi beklenen yeni özellik bir yerden tanıdık geliyor olabilir!

Windows 11, Microsoft için ciddi değişimlere sahip bir işletim sistemi olarak tanıtılmıştı. Şirket birçok tartışmalı işlemlere imza atsa da yeni Windows 11'i hala tam detaylı bitirebilmiş değil. Gelen son bilgiler bazı özelliklerin çok tanıdık olduğunu söylüyor.

Windows 11'e gelmesi beklenen yeni özellik bir yerden tanıdık geliyor olabilir!

Microsoft, Windows 11 piyasaya sunulduğundan bu yana işletim sisteminin en temel öğelerinden biri olan görev çubuğu uygulamasını, oldukça tartışmalı değişimlere bıraktı. Bir Windows araştırmacısı, Win 11 için karıştırılan bir Windows 10 özelliğinin yakında geri döneceğine dair yeni kanıtları ortaya çıkardı.

Microsoft'un görev çubuğundan ne alıp veremediği var

Windows 11 kullanıcıları, görev çubuğunda yer kalmadığı zamanlarda uygulama simgelerini birleştirmesini önlemek adına yakında yeni bir özellik alacaklar. Windows 10'da bu özellik hâlâ var ve birçok kullanıcı, Windows 11'in bu özellik olmadan çıkmasına anlam verebilmiş değil.

Taskbar item labels (as well as ungrouped items) are indeed on their way to Windows 11 ✨

Windows Araştırmacısı Albacore, Microsoft'un henüz duyurmadığı ve yaklaşan Windows 11 görev çubuğu kişileştirme işlevlerini gösteren bir videoyu Twitter'da paylaştı. Videoda, görev görünümü ve widget simgelerini değiştiren, simge yönünü soldan merkeze taşıyarak arama çubuğunun nasıl göründüğünü özelleştirebileceğiniz yeni gruplandırılmamış öğeler ve öğe etiketlerinden bahsediliyor.

Bu haftaki Insider Preview blog yazısında yeni değişiklikleri göremeyeceksiniz. Yeni özelliklerin daha fazla kullanıcıya ne zaman sunulacağı ise henüz belli değil. En son sürüm olan build 23440, kullanıcıların sistem tepsisindeki saat ve tarihi gizlemesine ve tepsiye sağ tıklayarak ağ sorunlarını teşhis etmesine olanak tanıyacak. Kullanıcılar ayrıca görev çubuğunda en son ki sürüm notlarını hızlı bir şekilde kontrol edebilecekler. Bu özelliklerin bazıları önceki Windows sürümlerinde bulunuyordu.

Windows 11'in görev çubuğu piyasaya sürüldüğünde pek popüler olmasa da, Microsoft geçen yıl çeşitli yeni özellikler ekleyerek görev çubuğunu geliştirdi. Şirket, dokunmatik mod deneyimini ayarlarken, birçok pencere açtığınızda ortaya çıkan taşma işlevini de yeniden düzenledi. Bing'in yapay zeka destekli arama özelliklerini de dahil eden şirket daha iyiye gidiyor gibi görünüyor. Ek olarak, Microsoft yakında görev yöneticisine girip kapatmak yerine görev çubuğuna sağ tıklayarak uygulamaları kapatmaya yarayan yeni bir işlev ekleyecek.