Güncel

Windows 11'i desteklemeyen cihazlar için müjde!

Windows 10'dan farklı olarak Windows 11, işlemciler ve diğer özellikler için oldukça katı donanım gereksinimleriyle birlikte gelmişti. İşte bu donanıma sahip olmayıp yinede Windows 11'i kuran kullanıcıların masaüstünde artık filigran gösterilecek.

Windows 11'i desteklemeyen cihazlar için müjde!

Microsoft, birkaç haftadır Insider ile donanım gereksinimlerini karşılamayan PC'ler için filigran testi yapıyordu. Görünüşe göre şirket bunu üretim cihazları (RTM) için onayladı. Sürüm Önizleme Kanalında bulunan en son isteğe bağlı güncelleme ile, kullanıcılara sistemlerinin eksikliklerini hatırlatmak için masaüstü filigranını ekliyor.

TPM ve işlemci gereksinimlerini atlamak ve Windows 11'i yüklemek için Kayıt Defterini Düzenlemek yeterlidir. Geçici çözüm işe yarıyor ve Microsoft bu yöntemi sonlandırmayı planlamıyor olsa da en son isteğe bağlı güncelleştirme, "Desteklenmeyen aygıt" filigranı ekleyen yeni bir özelliği sessizce etkinleştirdi.

Windows 11, Masaüstünde uyarı filigranı gösterecek

Microsoft donanım gereksinimi özelliklerini atlama eylemini önermediği göz önüne alındığında bu hareket şaşırtıcı değil. Şirket daha önce kullanıcılarından donanımlarını yeni Windows 11 standardını karşılayacak şekilde yükseltmelerini istemişti.

Windows 11'i desteklemeyen cihazlar için müjde! - Resim : 1

Gördüğünüz gibi, saatin ve kontrol merkezinin üzerinde “Sistem gereksinimleri karşılanmadı” filigranı görünüyor ve mesaj, kullanıcıları Ayarlar uygulamasına yönlendiriyor. Ayarlar uygulaması, bu senaryoda bir sistemde olası "hasar" hakkında kullanıcıları uyaran banner ile güncellendi ve Microsoft'un web sitesindeki destek belgelerine bir bağlantıya yönlendiriyor.

Neyse ki filigran yalnızca masaüstünde görünüyor ve Windows etkinleştirme hatası gibi bütün uygulamaları etkilemeyecek. Bu iyi bir haber olsa da Microsoft daha önce bu tür desteklenmeyen bilgisayarlara hayati güvenlik güncellemelerinin gelecekte sağlanmayabileceği konusunda uyarmıştı. Şimdilik, güncellemeler hala bu cihazlara teslim ediliyor.

Windows 11'i desteklemeyen cihazlar için müjde! - Resim : 2

Filigran nasıl kaldırılır?

Windows 11'in "sistem gereksinimleri karşılanmadı" uyarısı zararlı olmamasına ve güvenle göz ardı edilebilmesine rağmen, yine de oldukça can sıkıcı olabilir.

Neyse ki filigranı kaldırmanın bir yolu var. Cihazınız güncellemeden sonra filigranı aldıysa, Windows 11'in kayıt defterini düzenleyebilir ve filigranları tamamen devre dışı bırakmak için sistem anahtarlarını değiştirebilirsiniz.

Filigranları kaldırmak için şu adımları kullanın:

  1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.
  2. Sol tarafta, HKEY_CURRENT_USER'ı açın.
  3. UnsupportedHardwareNotificationCache adlı bir girdi arayın.
  4. Sağ tıklayın ve SV2 DWORD değerini 1'den 0'a değiştirin.
  5. PC'nizi yeniden başlatın.

Yeniden başlatmanın ardından filigran gidecektir ve Microsoft, sunucu tarafı güncellemesiyle bu işlemi iptal etmediği sürece bir daha görünmeyecektir.

Yorumlar
Mk-ultra
Windows 8 i tavsiye ediyorum. Windows 10 hdd yi çok zorluyor. Windows 8 de böyle bir şey hiç olmuyor.
Cevapla
Tuna
Neden hala hdd kullanmaya devam ediyorsunuz? Hem yazı Windows 11 hakkında, 10 değil.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.