Windows şifrelerini Bulut'ta saklayacak

Windows 8 kullanıcılarının şifre güvenliğini sağlama amacıyla Windows şifrelerini bulutta saklamayı planlıyor.

Windows şifrelerini Bulut'ta saklayacak

Windows genel müdürü Steven Sinofsky, Windows 8 ile ilgili bilgiler vermeye devam ediyor. Microsoft son olarak, Windows 8 kullanıcılarının şifre güvenliğini sağlama amacıyla Windows şifrelerini Bulut'ta saklamayı planlıyor. Bu sayede şifrenizi unuttuğunuzda veya bilgisayarınız başkalarının eline geçtiğinde çaresiz kalmayacaksınız.

1324166876_ortammm.jpg

Bu çözüm ile tarayıcı tarzı bir şifre yöneticisi yazılımıyla geliyor. IE10 tarayıcısında web sitelerine ait kullanıcı adı ve şifrelerin saklandığı gibi Windows 8 de programlara ait şifre bilgilerini bir API ile doğrudan bulut üzerinde saklayacak. Bunun için de Windows Live kullanıcı hesabınızla giriş yapmanız yeterli olacak. Belirleyeceğiniz güvenli bilgisayarlada  bu şifreler gerçek zamanlı olarak eşitlenebilecek.
1324174152_1375751.jpg

Microsoft  yetkililerinden verilen bilgilere göre Windows Live ID şifresi ile şifre yönetiminin daha da kolaylaşacağı bilgisi verildi. Örneğin cihaz üzerinde bir şifreyi unutursanız ya işlemlere baştan başlamanız, ya da bir şifre kırıcı program kullanmanız gerekecek. Fakat bulut üzerindeki şifrenizi diğer bir bilgisayardan sıfırlayabilecek, şifreniz çalındığında (cep telefonu numaranız gibi) başka bir güvenlik verisi ile geri alabileceksiniz. Windows ayrıca çalışan en son şifrenizi de bellekte sizin için saklayacak.