Güncel

Windows XP direnmeyi sürdürüyor: En çok kullanılan Windows sistemleri açıklandı!

Microsoft'un emektar işletim sistemi yıllar geçmesine rağmen hala direnmeyi sürdürüyor. Windows işletim sistemleri arasında kendine yer bulan XP ve diğer sürümlerin oranları açıklandı.

Windows XP direnmeyi sürdürüyor: En çok kullanılan Windows sistemleri açıklandı!

Analiz şirketi StatCounter'ın son raporlarına göre, Microsoft için hem iyi hemde kötü bazı haberler bulunuyor. Rapora göre Windows 11, tüm zamanların en yüksek kullanıcı payına ulaşırken, Edge ise dünyanın en popüler ikinci tarayıcısı olma ünvanını Safari'ye kaptırmış durumda. Şirketi şaşırtan bir diğer konu ise halen Windows XP'nin kullanılıyor olması.

Windows'en en istikrarlı sürümü olan XP halen direniyor

StatCounter her masaüstü Windows sürümü için belirli aralıklarla kullanım oranları paylaşıyor. Pazar payı için en son gelen rapor, en son çıkan Microsoft işletim sisteminin yavaş ama istikrarlı bir biçimde ilerlediğini, Windows XP'nin ise halen kullanıldığını ortaya çıkardı.

Nisan ayı sonuçlarına baktığımızda, Windows 11'in bir önceki aya göre %2,06'lık bir artışla pazarda tüm zamanların en yüksek (%23,01'lik) paya sahip olduğunu görmek mümkün. Windows XP'nin ise, 0.35'lik pazar payıyla halen direnmeye devam ettiğini görebiliyoruz.

Windows XP onca seneye rağmen hala kullanılmaya devam ediyor!

StatCounter'ın son raporlarında Microsoft için iyi ve kötü haberler de bulunuyor. Buna göre Windows 11, tüm zamanların en yüksek kullanıcı sayısına ulaşmış olabilir ancak şirketin yeni nesil tarayıcısı Edge, bir ünvanından feragat etmiş gibi görünüyor. Dünyanın en popüler ikinci tarayıcısı artık Apple'ın Safari'sine ait durumda.

İstatistik şirketlerinin farklı veri toplama yöntemleri bulunuyor, bu nedenle diğer şirketlere ait raporlar biraz farklı bir sonuçlar sunabilir. Valve'nin sunduğu ve tüm kullanıcıların katılabildiği en son ki Steam anketi, Windows 11'in kullanıcılarını Windows 10'un kaybettiği hızda kazandığını gösterdi. XP hakkında siz ne düşünüyorsunuz.

Yorumlar
AKP yüzünden
o kadar garibanım ki hala Xp bilgisayarım var. hayat ve akp saolsun eve bakabilmek için harcama yapamıyorum. Yazıklar olsun. Elbet bir gün ....
Cevapla
Gidecekler
Akp secmeninde öyle insanlar varki gözü var görmüyor kulağı var duymuyor işine gelen şeyler hariç
Akp sayesinde
Türkiyede yaşayan en fakirlerden biriyim dualcore xp den sonra i5 7.nesil i3 19 nesil şimdide ryzen 5 5600 gtx3060 win 11 kullanıyorum akp sayesinde
Akıncı atak siha...
Vah zavallı 20 yıldır eve kapanmış biri bana mama getirsin diye bekliyor
edge
Edge opera dan sonraki en iyi tarayıcı (for ismail)
Cevapla
Aquahell
Crome jn xp yi artik desteklememesi cok kotu.
Cevapla
Grand Veriuler
XP için yamalar var. Chrome desteklemesi için. Technopat Sosyalde konu aç.
İsmail yavuz
Microsoft edgeyi kaldırdım kafam rahat şuan
Cevapla
Derya
Microsoft edge ve safari en çok ram ve işlemci yiyen tarayıcı 2. Güçlü sisteme sahip bilgisarımda denedim sonuç kötü çok ram ve işlemci yiyor kesinlikle tavsiye etmem Şuan. Bankanın atmlerde windows xp işletim sistemi var Windows 11 hiç beğenmedim windows 10 da görüntüler mat geldi canlı renkler yok microsft canlı. Net görüntüye sahip yeni windows yaptın
Cevapla
guardian
Opera güzel bende memnunum
Derya adamsın
Derya ya katılıyorum. Şu Opera yı bizim millet bir keşfedemedi arkadaş ya. Opera hepsinden iyi. Chrome kadar uyuz bir tarayıcı yok
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.