Windows XP'yi bırakın artık

10 yıldan uzun süredir "yaşayan" Windows XP'ye bir kötü haber de, Win 8'in hemen ardından geldi.

Windows XP'yi bırakın artık

Bu aralar tablet dostu Windows 8'le ilgili birçok haber okuyoruz. Ancak büyük şirketlerin çoğu Windows 7'ye dahi geçmiş değil. Halen Windows XP kullanan şirketler için Microsoft'tan Kevin Turner kötü haberi şu şekilde verdi; "Nisan 2014'te XP'ye ve Office 2003'e hayat verme döneminin sonuna geleceğiz. Yenileme işlemini gerçekleştirmemiş tüm şirketlere söylüyorum, XP muhteşem bir üründü, ancak artık onu bırakma zamanı."

Normalde Microsoft yazılımlarına verdiği desteği 10 yıl sürdürüyor ancak XP'nin oldukça tutulması onu 2001 yılından 2014 yılına kadar piyasada tutacak. Peki ama Windows XP'den sonra tüm şirketler hemen Windows 7'ye mi geçecek? Piyasayı takip eden bazı analistler işlerin tam da Microsoft'un beklediği gibi gidemeyebileceğini söylüyor.

Technology Project Finance'ın CEO'su Sam Khanna, Windows XP'den sonra firmaların Windows 7'ye geçeceğine şüpheyle yaklaşanlardan; "Windows 7'ye toplu bir geçiş görmememizin sebeplerinden biri de şirketlerin başka seçeneklere şans vermek istemesi."