Sürücülerin optimize edilmesi
Windows 8'deki Denetim Masası'nda bu işlevin adı "Sürücüyü en iyi duruma getir ve birleştir" olarak verilmiş. Daha önceki sürümlerdeyse bu işlevler "Disk birleştiricisi" başlığı altında bir araya getirilmiş. Windows burada yüklenmiş olan sabit sürücüleri kontrol eder ve bir optimizasyonun gerekli olup olmadığına bakar. Windows 7 ve 8 burada oldukça nadiren bir yardıma gereksinim duyar.

Disk birleştirmeyi tek başına başlatmak
XP, Vista, Windows 7 ve 8... Hepsi disk birleştiriciye sahip. Alternatif olarak Defraggler gibi bir ek araç da kullanabilirsiniz.

Disk Temizleme'yi kullanmak
Tam bir temizlik için, çoğunlukla göz ardı edilen Disk Temizlemeyi de kullanmak gerekiyor. Bunu çok kolay bir şekilde, Başlat menüsünden veya başlangıç ekranından başlatabilir ve gereksiz dosyalardan kurtulabilirsiniz.

Windows'un temizlenmesi
Zaman içerisinde Windows'ta, aslında artık ihtiyaç duymadığınız birçok veri birikir. Gerçi Windows 7 ve Windows 8'deki frenleme etkisi Windows 95 zamanındaki kadar büyük değil fakat arada bir temizlik yapmak gerekiyor. En azından, SSD'lerde azalmaya başlayan boş belleği arttırmak performansı arttıracaktır. Bunun için seçtiğimiz araç ise CCleaner.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.