X artık cisgender terimini bir hakaret olarak görüyor

Elon Musk, X’i yobazlar için güvenli bir alan haline getirme arayışına devam ediyor.

X artık cisgender terimini bir hakaret olarak görüyor

Giderek ayrımcılaşan X artık "natrans" terimini bir hakaret olarak görüyor. Şirketin sahibi Elon Musk, geçen haziran ayında, mavi kareli gömlekli dalkavuklardan oluşan bağnaz tugayı sevindirecek şekilde, "'cis' veya 'natrans'ın bu platformda hakaret olarak kabul edildiğini" belirten bir paylaşım yapmıştı. Salı günü X, gerici provokatör duruşunu iyi kullandı ve bildirildiğine göre LGBTQ'yu kapsayan şartların platformdan men edilmeyle sonuçlanabileceğine dair resmi bir uyarı yayınlamaya başladı.

TechCrunch salı günü, X mobil uygulamasında "cisgender" veya "cis" terimlerini kullanarak bir gönderi yayınlamaya çalışmanın tam ekran bir uyarı mesajıyla karşılaşacağını bildirdi: "Bu gönderi, X tarafından hakaret olarak değerlendirilebilecek bir dil içeriyor ve Kurallarımıza aykırı olarak zararlı bir şekilde kullanılamaz.”

Elbette cisgender teriminin her iki biçimi de bir hakaret değildir.

Tarihsel olarak marjinalleştirilmiş transseksüel topluluk nihayet 21. yüzyılda en azından bir parça yaygın ve gecikmiş sosyal kabul bulmaya başladıkça, bu terim ana akım sözlükte, cinsiyet kimlikleri doğumdaki cinsiyetleriyle eşleşen insanları tanımlamak için daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Amerikan Psikoloji Derneği, Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Tabipler Birliği, Amerikan Psikiyatri Birliği gibi kuruluşlar bu terimi kabul etmektedir.

Musk ise bunların eski güzel günler olduğunu düşünüyor gibi görünüyor.

Ancak bazı insanlar, bazı insanların diğerlerinden farklı olduğunu kabul etmekte ve buna saygı duymakta zorluk çekerler. Birlikte büyüdükleri heteronormatif ideallerin mutlak bir müjde olduğu fantezisini kuranlar (tüm kanıtlara ve bilimsel görüş birliğine rağmen), bazen gölgelerde yaşamak zorunda kalan veya risk altında yaşamak zorunda kalan bir topluluğa saygıyı iletmek için kelime dağarcığını ayarlamaları istendiğinde güceniyorlar.

Bu, milyarderin Transfobi Trenine bindiği ilk yolculuk değil. X ayrıca, Musk'un devralınmasından çok önce uygulanan ve transeksüel kişilerin ölü isimlendirilmesini veya yanlış cinsiyetlendirilmesini yasaklayan bir politikanın gidişatını da tersine çevirmişti.