Güncel

Xerox PARC kurucusu Jacob Goldman hayatını kaybetti

Brooklyn'de 18 Temmuz 1921'de doğan Goldman doktora tezinin ardından 1945 yılında Westinghouse'da çalışmaya başlamıştı.


1969 yılında Xerox'ta başmühendis olarak görev alan Goldman 1970 yılında grafik kullanıcı arayüzü geliştirme, Ethernet, nesne yönelimli programlama ve lazer yazdırma teknolojileri üzerinde çalışmak için Xerox PARC (Palo Alto Research Center Incorporated) yan şirketini kurdu. PARC firması Xerox'un IBM ile veri işleme alanında mücadele edecek yeni birimi olarak görev yapacaktı. Goldman liderliğinde Xerox Alto adında harddisk taşıyan bir de ofis bilgisayarı üreten firma elindeki fare odaklı grafik kullanıcı arayüzünü ticari olarak kullanmadığı için bu teknolojiler 1979 yılına kadar şirket içinde gizli kaldı.

1979 yılında Apple bilgisayarları ile devrimin eşiğinde olan Steve Jobs, PARC'a davet edilerek  Smalltalk-80 programlama araçlarını ve grafik kullanıcı arayüzünü kısmen de olsa incelemesi istendi. PARC mühendisleri Jobs'a güvenmedikleri için arayüzün tamamını göstermediler. Bunu farkeden Jobs, Xerox CEO'sunu arayarak arayüzün tamamen gösterilmesini sağladı. O andan itibaren tüm Apple modellerinde bu arayüzü kullanması gerektiğini düşünen Jobs, firmayı ikna etti ve ticari olarak bu arayüzün kullanım haklarını satın aldı.

Xerox bu konuda geç kalmış olduğunu fakedince Alto modellerini 1980-1981 yıllarında pazarlama girişiminde bulundu. Ancak başarılı olamadı ve bu alandan tamamen çekildi.

Daha sonra emekliye ayrılan Goldman ardında pek çok makale ve bilimsel eser bırakarak 90 yaşında yaşamını yitirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.