Güncel

Xiaomi cihazları kaç yıllık Android ve güvenlik yazılımı desteği alıyor?

Xiaomi firmasının ve alt firmalarının da dahil olduğu bir güncelleme politikası mevcut. Geçenlerde açıklanan yeni güncelleme politikasına göre hangi cihazlar kaç yıllık güncelleme alacaklar gelin beraber öğrenelim.

Xiaomi cihazları kaç yıllık Android ve güvenlik yazılımı desteği alıyor?

Xiaomi cihazları genellikle birinci sınıf donanım ve teknik özelliklere sahip makul fiyatlarıyla bilinirler. İster düşük kaliteli bir segment olsun, ister üst düzey amiral gemisi olsun, Xiaomi her kulvara giriş yapan bir firma. Ancak, Xiaomi'nin yazılım güncelleme kısmı, o kadar da iyi değil. 

Birçok kullanıcı Xiaomi cihazlarının Android ve güvenlik yazılımı desteğinden endişe duymaya devam ediyor, bu sorun ile alakalı makalemizde güncelleme sistemine ait bilgileri bulabilirsiniz.

Xiaomi Güncelleme sistemi

Yazılım desteği söz konusu olduğunda Xiaomi cihazlarını üç kategoriye ayırıyor. İlk önce Redmi A ve Redmi C serisini içeren düşük kaliteli Redmi cihazları gelirken, ikinci kategoride C ve A serisi hariç tüm Redmi cihazları ve son kategoride tüm Xiaomi markalı akıllı telefonlar geliyor. Xiaomi, çeşitli akıllı telefon setleri için farklı güncelleme politikaları sağlıyor, şimdi gelin bunları aşağıdan kontrol edelim. 

REDMİ & POCO (A, C Serisi)

Redmi A ve Redmi C serisi altındaki modeller, muhtemelen Xiaomi'nin sunduğu en ucuz cihazlardır. Şirket, Redmi A ve Redmi C serisi için 1 büyük Android güncellemesi ve 2 yıllık güvenlik güncellemesi sunuyor. Güvenlik güncellemeleri, üç aylık yamalar aracılığıyla teslim ediliyor.

REDMİ VE POCO (REDMİ NOTE Serisi dahil)

A ve C serisi dışındaki tüm Redmi markalı cihazlar, iki büyük Android güncellemesinin ve üç yıllık güvenlik güncellemesinin yazılım desteğini alırlar. Buna Redmi Note serisi cihazlar da dahildir. Güvenlik güncellemeleri ayrıca üç aylık yamalar yoluyla teslim edilir.

XİAOMİ Cihazları

Son olarak ise Xiaomi markalı cihazlar geliyor. Xiaomi markalı cihazlar genellikle Redmi akıllı telefonlara göre daha yüksek fiyatlara satılıyor. Şirket, Xiaomi cihazlarına 3 yıllık büyük Android yükseltmeleri ve 4 yıllık güvenlik güncellemeleri vaat ediyor. Yine, güvenlik güncellemeleri üç aylık yamalar yoluyla teslim ediliyor.

Ancak bu politika, Çin ve Küresel (Global) bölgelerde duyurulan yeni yazılım güncelleme politikasıdır. Farklı pazarlara ve akıllı telefonlara göre değişebilir. 2021'in 3. çeyreğinden önce piyasaya sürülen Xiaomi cihazları, 2 büyük Android güncellemesi ve yalnızca üç yıllık güvenlik düzeltme eki alabilirler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.