Güncel

Xiaomi liderlik koltuğuna oturmak üzere!

Xiaomi gittikçe büyümeye devam ediyor. Çinli teknoloji firması gelişmeye ve geliştirmeye devam ediyor.

Xiaomi liderlik koltuğuna oturmak üzere!

Bugün Xiaomi, 2021 2. Çeyrek mali raporunu yayınladı. Rapora göre, söz konusu dönemde şirket %64.0 artışla 878 milyar yuan (135.54 milyar $) gelir elde etti; düzeltilmiş net kar ise, yıllık %87.4 artışla 6.3 milyar (0.97 milyar $) oldu. Firmanın hem geliri hem de kâr beklentileri kendini aşmış oldu.

Ayrıca, şirket verilerinin gösterdiği göre, 2021'in ikinci çeyreğinde, Xiaomi akıllı telefon geliri yıllık %86,8 artışla 59,1 milyar yuan'a (9,12 milyar $) ulaştı. Bu arada, geçen yılın aynı döneminde bu rakam 31.6 milyar yuan (4.88 milyar$) idi.

Xiaomi kar etmeye devam ediyor!

Satış hacmi açısından, ikinci çeyrekte küresel akıllı telefon sevkiyatları yıllık %86,8 artışla 52,9 milyon adede ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde ise 28.3 milyon adetti. Böylece şirket adım adım ilerlemeye, böyle giderse de yakında hedefe ulaşmayı başaracak.

Xiaomi liderlik koltuğuna oturmak üzere! - Resim : 1

Xiaomi Akıllı Telefonlar ve ASP

Ancak Xiaomi akıllı telefonların ortalama satış fiyatı (AVP) ile ilgili ilginç bir bölüm de yayınladı. İkinci çeyrekte ASP 1116.7 yuan (172.39$) seviyesindeydi. Referans olarak bir yıl öncesini ele aldığımızda ise 1116.3 yuan (172.33$) rakamı görünüyor. Başka bir deyişle, Xiaomi akıllı telefonları gittikçe daha pahalı hale geliyor.

Bir çoğunun 0.4 yuan'ın büyük bir değişiklik olmadığını söyleyerek şaka yapacağını anlayabiliyoruz. Ama küçünecek bir rakam değil. Xiaomi'nin satışları neredeyse iki katına çıktığında, ASP fiyatı düşmek yerine biraz yükseldi. Bu, Xiaomi'nin üst düzey akıllı telefon satışlarının memnuniyet verici bir şekilde arttığı anlamına geliyor.

Mali rapor, Xiaomi akıllı telefonlarının ikinci çeyrekte dünyada ikinci sırada yer aldığını gösteriyor. Pazar payı %16,7'ye ulaştı. Üst düzey akıllı telefonların küresel sevkiyatları ise 12 milyon birimini çoktan aştı.

Sizlere Xiaomi'nin mali raporunu sunduk. Bu konu hakkında görüşlerinizi yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.