Güncel

Xiaomi MIUI 13 Global için yakında yeni bir özellik tanıtacak!

Google, Android 12 ile hayata geçirdiği yeni gizlilik özellikleri kullanıcıları cihazlarının mikrofon, kamera vb gibi bileşenlerini kullanan uygulamaları göstermesini sağlıyor. Xiaomi ise bu özelliği yakında MIUI 13'ün Küresel sürümleri için yenileyerek tanıtacak. İşte detaylar.

Xiaomi MIUI 13 Global için yakında yeni bir özellik tanıtacak!

Xiaomi MIUI 13 Global için Google'ın yeni gizlilik özelliğine dayalı ancak tamamen kendi yazılımsal ürünü olan yeni gizlilik göstergelerini tanıtacak. Şirket, cihazlarındaki yazılımın tüm kontrolünü artık kendi yapmak istiyor. Bu nedenle Xiaomi, Google'ınki yerine kendi sistem tabanlı gizlilik göstergeleri üzerinde çalışmalara devam ediyor. Bildiğiniz gibi gizlilik göstergeleri sadece Çin için MIUI 13'le tanıtılmıştı.

Eski gizlilik göstergeleri, Android'in stok ara yüzü gizlilik göstergeleriyle aynıydı. Tek fark, stok Android'in durum çubuğundaki göstergelerinin MIUI'deki bir simge yerine bir nokta gibi göstermesiydi.

Xiaomi MIUI ile daha çok kontrol almak istiyor

Xiaomi Google ile olan anlaşmalar gereği kendi uygulamlarını Çin dışındaki bölgelerde kullanamıyor. Artık MIUI ara yüzü ile bazı özellikleri bizzat kendisi yapmak isteyen firma bu işe yeni gizlilik göstergeleri ile başlıyor. Aşağıdaki resimler stok Android gizlilik göstergelerinden alınmıştır. Kamerayı açtıktan sonra kameralı yeşil bir simgenin çıktığı görünüyor. Bir süre sonra ise kamera simgesi yeşil bir noktaya dönüşüyor.

Xiaomi MIUI 13 Global için yeni özellikler tanıtacak!

Firma kontrolü ele aldıktan sonra ise, benzer gizlilik göstergeleri özelliğini MIUI 13 Global sürümü ile kullanılabilir duruma gelecek. Ancak yukarıdaki bu özelliğe çok alışmayın zira sonraki MIUI 13 sürümlerinde bu sistem Google'ın varsayılan sistemi yerine MIUI'nin kendi sistemi olacak şekilde değişecek.

Xiaomi cihazları için yeni MIUI 13 özellikleri tanıtıyor!

MIUI 13 Global'de yapılan bu değişikliklerle birlikte MIUI 13 Global'e yeni bir gizlilik gösterge sistemi ekleniyor. MIUI 13 Çin ile aynı olan sistem küresel cihazlar için de tanıtılıyor. Arka planda cihazın kamera, mikrofon veya benzeri izinleri kullanıldığında, birkaç saniyeliğine gizlilik göstergesi simgesi olarak gösteriliyor.

Sonra küçük bir daireye dönüşüyor. Gizlilik göstergesine tıkladığımızda ise MIUI 13 Çin ile aynı olan yeni bir bilgilendirme paneli açılıyor. (Resimde gözüktüğü gibi)

Xiaomi yakın zamanda anlaşmanın bitmesi ile MIUI sistemini daha özelleştirebilir hale gelebilir. Xiaomi ve MIUI 13 ara yüzünden memnun musunuz?

Yorumlar
Emre
Bunlar ztn var ben alalı 1.5 ay oluyor nerdeyse
Cevapla
Batuhan Ceyhan
Bunlar zaten direk geliyor bende şuan var miu 13 bir hafta önce aldım note 10 5G
Cevapla
Furkan
Redmi note 9 ve 9bile daha önce geliyor Redmi note 9 pro ya ne zaman gelecek
Cevapla
Hakan yazıcı
Öncelikle not 11s teki yansıtma sorunlarını bir halletsin ler ondan sonra da çek bırak menüdeki GPS bağlantı problemi de ayrı bir sorun kameranın odaklanmasına da problem var yazılımsal olduğuna emin olduğum halde kayan menülerde de problem problemler var
Cevapla
Savas
Redmi note 10s hala güncelleme gelmedi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.