Xiaomi telefon üretmeden duramıyor: 13 serisi geliyor!

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, telefon üretme konusunda rakiplerine meydan okumaya devam ediyor. En son Xiaomi 12S'i piyasaya süren firma şimdiden bir sonraki yeni nesil akıllı telefonlarını çıkartmanın derdinde. İşte detaylar.

Xiaomi telefon üretmeden duramıyor: 13 serisi geliyor!

Xiaomi, kısa süre önce Çin pazarına özel Xiaomi 12S serisini yeni tanıttı ancak firma şimdiden Xiaomi 13 serisinin çalışmalarına başlamış gibi görünüyor. Xiaomi 12S serisi ile Samsung lenslerini kullanmayı bırakıp Sony ve Leica ile iş birliği yapan firma Xiaomi 13 ile bu deneyimi devam ettirmek istiyor.

Xiaomi 13 serisinin belki de en önemli kısmı yeni tanıtılacak olan Qualcomm Snapdragon 8 Gen2 işlemcisiyle gelecek olan ilk telefon olması olabilir. Görünüşe göre, Kasım ayında tanıtılacak olan işlemciyi Xiaomi 13 serisinde görebiliriz.

Çin pazarına Xiaomi 12S, Global pazara Xiaomi 13

Bildiğiniz gibi Xiaomi 12S serisi sadece Çin pazarı için sunuldu. Bu yeni akıllı telefon serisinin henüz Çin dışına çıkıp çıkmayacağına dair net bilgi bulunmuyor. Firma Çin haricinde bu cihazı satmayacak. Ancak firma, Xiaomi 13 ile global pazara Snapdragon 8 Gen2 işlemcisini ilk kullanan cihazı sunmak istiyor. Çünkü bildiğimiz gibi, Xiaomi genellikle Qualcomm'un en yeni işlemcilerini mümkün olan en kısa sürede entegre etme konusunda başı çeken firmaların arasında yer alıyor.

Xiaomi ekmek üretir gibi telefon çıkarıyor: Karşınızda Xiaomi 13!

Xiaomi'nin yeni gelecek telefonu ile alakalı ortaya atılan sızıntı görseli

Akıllı telefonun bu çiple gelme ihtimaline değinen Digital chat station bu bilgi ile Xiaomi 13'ün yeni çiple birlikte tanıtılmasını mümkün görüyor. Xiaomi 13 serisi Kasım ayında ilk önce Çin pazarında aradan bir ay sonra ise küresel pazarda tanıtılabilir.

Daha yüksek pil kapasitesi ve 100 watt şarj gücü

Weibo sosyal ağındaki ünlü sızıntıcı Digital Chat Station, gelmesi muhtemel akıllı telefon hakkında yeni bilgiler paylaştı. Raporlara göre Xiaomi, 100 watt'lık şarj gücü elde etmek için kendi hızlı şarj entegre devresi ile birleştirilmiş çok kutuplu tek hücreli pil içeren teknik bir prototipe sahip.

Yeni seride daha küçük bir pil hacmi ile daha yüksek bir kapasite göreceğiz gibi görünüyor. Ayrıca akıllı telefon, 50 watt'lık kablosuz şarjı da destekleyecek. Telefonda bulunacak olan şarj teknolojisi ve 100 watt'lık tek hücreli pil, Xiaomi tarafından geliştirilen çip Surge P1 sayesinde elde ediliyor.

Hızlı şarjın yanı sıra Xiaomi 13 serisi, harika bir fotoğraf deneyimi sunmak için Leica sensörleriyle donatılacak. Ayrıca daha önceki sızıntılarda belirtildiği gibi Xiaomi 13 serisinin büyük bir AMOLED ekrana sahip olacağı ve modellerin 2K çözünürlükle donatılacağı iddia ediliyor.

Yeni Xiaomi 13 serisinden beklentileriniz neler? Cihazın performansının mı daha iyi olmasını istersiniz yoksa kameralarının mı?