Güncel

Xiaomi telefonlar nasıl doğru şarj edilir? [İşte yanlış bilinen gerçekler]

Akıllı telefonlarımızı gün boyu faal şekilde kullanıyoruz. Peki cihazlarınızın batarya ömrünü daha da fazla uzatmak ister miydiniz desek sanırız bu soruya herkes "Evet" diyecektir. İşte akıllı telefonları doğru şarj etme yöntemi

Xiaomi telefonlar nasıl doğru şarj edilir? [İşte yanlış bilinen gerçekler]

Giderek gelişen teknoloji sayesinde akıllı telefonlar daha da akıllı, insanlar ise daha da tembel olabiliyor. Zira gün boyu telefonlarımızı elimizden düşürmeyip, bütün işlerimizi bu cihazlara yaptırıyoruz.

Peki bu akıllı telefonları doğru şekilde şarj edebiliyor muyuz? Doğru bilenleri ve "Aaa bu böylemiymiş" diyenleri şaşırtacak haberimizle sizleri baş başa bırakalım.

Mümkün olan en uzun pil ömrüne nasıl ulaşılır?

Son gelişen teknoloji sayesinde telefonlarımızdaki piller de nispeten büyük bir gelişme yaşadı diyebiliriz. Mevcut lityum-iyon pillerin birçok olumlu özelliği var ancak pilin bakımını da iyi yapmak önemli.

Şarj edilebilir elektronik cihaz sahibi olanlar (Artık buna otomobil, robot süpürge ve ileride yaygınlaşması muhtemel ev hizmetçi robotları da dahil), uzun süreli kullanım esnasında pillerinin kapasitesinde belirli bir azalma olduğunu fark etmişlerdir. Bu alışılmadık bir durum değil, ancak kapasite düşüş oranını ve şarj başına dayanıklılığı, doğru şarj etme yöntemlerini uygulayarak önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Peki nedir bu "Doğru şarj etme yöntemleri?";

Akıllı telefonları doğru nasıl şarj edebilirsiniz?

Samsung, Apple, Xiaomi, Oppo, Sony, Huawei, Google vb telefon sahipleri bu yöntemleri deneyerek batarya dayanıklılığını arttırabilirler. Zira uygun şarj etme, mümkün olan en iyi pil ömrünü korumada önemli bir faktördür. Bataryanın kötü kullanımına örnek şunları gösterebiliriz: Tam şarj veya deşarj, yüksek veya düşük sıcaklıklar.

Uzmanlar, akıllı telefonların pil kapasitelerini ideal olarak %20-80 aralığında tutmamızı tavsiye ediyor. Bataryayı sonuna kadar "şarj" etmek yeni batarya teknolojisine öre hiç doğru değil. Zira Li-ion bataryaların belirli bir şarj döngü kapasiteleri vardır. Örneğin fabrikanın vermiş olduğu 100.000 şarj döngüsünü siz her tam şarj yaptığınızda 1 eksiltmiş oluyorsunuz.

Pil ömrünü etkileyen ikinci önemli faktörseyüksek sıcaklıklardır. Yüksek hızlı şarjlar bataryayı aşırı derecede ısıtır. Isı batarya için en önemli düşmandır.

Yorumlar
Elif
İşiniz gücünüz teknoloji öğrencileri de düşünün biraz
Cevapla
Ozthemir
Ne biçim haber xD
Cevapla
İsimsiz
işiniz gücünüz yok Bunlarımı araştırıyonuz mesela gübre nasıl yapılır çiftciler nasıl işe geri döndürülür fabrikaları nasıl geri alabiliriz dış ticaret nasıl güclendirilir gençlerin geleceğini nasil inşa ederiz
Cevapla
Roc
Bu bir teknoloji sayfası. Bunun haberini yapmaları normal. Senin yaptığın pastaneden saç traşı yapmayı istemek gibi
Öyle birisi
Yalan lan
Cevapla
Eggsy
Yalan aq
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.