Xiaomi telefonlarınızdaki yakınlık sensörünü nasıl kalibre edersiniz?

Xiaomi cihazlarının bazı kronik sorunları olabiliyor. Bu sorunların başında ise aramalarda telefonun ekranını kapatması gereken yakınlık sensörü bulunuyor. Eğer sizlerde bu sorundan mustarip iseniz bu yöntemle kurtulabilirsiniz.

Xiaomi telefonlarınızdaki yakınlık sensörünü nasıl kalibre edersiniz?

Düzgün çalışmayan yakınlık sensörü bir akıllı telefonda gerçekten can sıkıcı bir durum haline gelebiliyor. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız aşağıda sizlere sunduğumuz çözümle problemden kurtulabilirsiniz.

Yakınlık sensörünü sorunundan kurtulun

Xiaomi, aramalarda çok işe yarayan yakınlık sensörü konusunda en ciddi problem yaşayan firmalardan birisidir. Sorun, markanın bazı seçili modellerinde yaygın olarak görülmekte ve binlerce kullanıcıyı etkilemektedir.

Bu sensör çağrı alırken, WhatsApp veya Telegram gibi desteklenen çoğu uygulamadan sesli mesaj veya diğer ses dosyalarını dinlerken ekranı kapatmaya yarıyor. Xiaomi bu sorunu yaşadığı sensör tedarikçisini halen değiştirmiş değil. Bu sebeple yakınlık sensörleri bazı modellerde sorun çıkarmaya devam ediyor.

Sensör arızasının en yaygın olarak yaşandığı modeller ise firmanın üst düzey cihazları oluyor. Aşağıda bu sorunla karşılaşılan cihazları bulabilirsiniz;

  • Xiaomi Mi 10T
  • Xiaomi Mi 10T Pro
  • Xiaomi Mi 10T Lite
  • Xiaomi Mi Note 10 Lite
  • Redmi Note 10
  • Redmi Note 10 Pro
  • Redmi Note 11 Serisi

Bu cihazların ön kamera bölümünde sanal bir sensör bulunuyor ve optik sensöre kıyasla sanal sensörler daha fazla soruna neden oluyor. Yakınlık sensörüyle ilgili cihazınızda sorun olduğunu düşünüyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç çözüm yolu bulunuyor.

Sensörü manuel olarak kalibre edin

Xiaomi, Redmi veya POCO cihazlarınızda, sensörü özellikle CIT (Kontrol ve Tanımlama Araç Kutusu) menüsü aracılığıyla manuel olarak kalibre edebilirsiniz. Bu menüye "Telefon" uygulaması üzerinden *#*#6484#*#* kodu ile erişebilirsiniz. Kodu girdikten sonra arama butonuna tıklayın.

Xiaomi cihazlarında sensör sorunu mu yaşıyorsunuz? Bu yöntemle kurtulun!

Akıllı telefonunuzun tüm sensörleri ve bileşenlerini bulabileceğiniz gizli menüde, "Yakınlık Sensörü (Proximity Sensor)" etiketli özelliği bulun. Bu öğeye tıkladıktan sonra, ekranda görünen sayı beşten sıfıra değişene kadar yakınlık sensörünü kapatmalısınız. 

Telefonu düz tutun ve avucunuzun içerisine doğru sanki kulağınıza götürüyormuş gibi hoparlör kısmını avucunuz ile kapatın. Eğer rakam 5'den 0'a değişirse problem yok demektir. Eğer değişmez ise sensörünüz maalesef arızalıdır. Yakınlık sensörü genellikle aramalarda kullanıldığı için cihazın önünde üst kısımda, hoparlörün yakınlarında bulunur.

Xiaomi cihazlarında bulunan kronik sensör sorunun nasıl çözüleceğini sizler için sunduk. Yorumlarda bu işlemlerle ilgili deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin.