Güncel

Xiaomi ve Oppo 64 Bit devrine geçiyor!

İki Çinli Xiaomi ve Oppo artık 64 bit devrine resmen geçiyor. 64 bit'e geçmelerinin günlük kullanıcılar adına çok büyük faydaları bulunuyor.

Xiaomi ve Oppo 64 Bit devrine geçiyor!

Xiaomi Açık Platformu, Xiaomi, OPPO ve Vivo'nun üç uygulama mağazasının 64 bit mimari desteğini yükseltmek için yerel Android ekosistemini ortaklaşa desteklediğini gösterdi.

Aralık 2021'in sonu: mevcut ve yeni piyasaya sürülen uygulamalar/oyunlar, 64 bit paket gövdesi içeren bir APK paketi yüklemesi gerektirecek. (İkili paketleri destekler ve 32 bit iki formla birlikte 64 bit uyumludur, artık yalnızca 32 biti destekleyen APK paketleri almaz)

Bu sistem bir yıl gibi kısa bir sürede şu şekilde uygulanacak;

  • Ağustos 2022'nin Sonu: Donanım 64 bit sistemleri destekleyecek ve yalnızca 64 bit sürümleri içeren APK paketlerini alacak.
  • 2023'ün Sonu: Donanım yalnızca 64 bit APK'ları destekleyecek, 32 bit uygulamalar telefonlarda çalışmayacak.

64 Bit uygulama desteğinin avantajları nedir?

64 Bit Uygulama desteği

Bir rapora göre, geliştiricilerin, uyarlanmamış ve gecikmiş uygulamalar için 64 bit mimariye yükseltmeyi teşvik etmek adına aktif önlemler alacak ve "arama etiketi istemleri" düzeltmeleri istenecek. Raporda teşviğin bunlarla sınırlı olmamak üzere kullanıcı deneyimini sağlamak için ilgili önlemleri alması gerektiğine dikkat çekti.

Yeni Cortex-X2 süper çekirdek ve Cortex-A510 küçük çekirdeğin 32 bit yazılım desteğini tamamen bıraktığı ve bunun sonucunda 32 bit yazılımla uyumlu mevcut yalnızca Cortex-A710 büyük çekirdeğin kaldığı bildiriliyor. Bu, ARM v9 komut setine dayalı tüm amiral gemisi SoC'lerde (Snapdragon 8, Dimensity 9000, Exynos 2200 gibi), 32 bit yazılımın büyük çekirdekte çalışması için "kilitlenmeye" zorlanacağı anlamına gelir.

32 Bit uygulamalar ne çok büyük çekirdekleri ne de küçük çekirdekleri kullanamayacak (Yani 32 Bitlik uygulamalar dengede tutulacak), bu da daha düşük enerji verimliliği sağlayacak. Kullanıcı deneyimine özel olarak, 32 Bitlik uygulamalar cep telefonuna anormal derecede sıcaklık ve güç tüketimi artışı yapmakta, bu nedenle 64-bit Android uygulamalarının tanıtımı, kullanıcıların günlük kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlamaktadır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.