Xiaomi yeni “insan varlığı sensörü” tanıttı, üç yıl pil ömrü

Xiaomi, milimetre dalga teknolojisi ile donatılmış ve üç yıl pil ömrüne sahip yeni “insan varlığı sensörünü” tanıttı. Bu sensör, akıllı ev teknolojisinde devrim yaratabilir.

Xiaomi yeni “insan varlığı sensörü” tanıttı, üç yıl pil ömrü

Xiaomi bugün Youpin kitlesel fonlama platformunda "Xiaomi People’s Presence Sensor" adlı yeni bir sensör tanıttı. Bu sensör, insanların varlığını doğru bir şekilde algılayabilme özelliğine sahip ve kurulumu veya prize takılması gerekmiyor.

Xiaomi People Presence Sensor'un resmi olarak 15 Mayıs'ta piyasaya sürülmesi planlanıyor ve başlangıç fiyatı 119 yuan (16,74$) olacak. Sensörün en dikkat çekici özelliği, Xiaomi'nin önceki "Mijia Human Body Sensor 2S" modelinden farklı olarak "düşük güç tüketen milimetre dalga radarı" içermesi.

Xiaomi yeni “insan varlığı sensörü” tanıttı, üç yıl pil ömrü - Resim : 1

Xiaomi yeni “insan varlığı sensörü” tanıttı, üç yıl pil ömrü

Bu teknoloji, 130 derece geniş açı algılama sunuyor ve 6 metreye kadar insan varlığını dinamik olarak algılayabiliyor, sabit algılama ise 4 metreye kadar çıkıyor. Sensör, sabit ışık altında insanlar hareket etmediğinde bile varlıklarını doğru bir şekilde algılayabiliyor.

Teknik özellikler açısından, sensör tek bir CR2450 düğme pil ile çalışıyor ve Xiaomi'ye göre bu pil 3 yıl dayanabiliyor. Sensörün mobilyalara kolayca tutturulmasını sağlayan dahili mıknatısları var ve ek olarak yapışkan tabanla farklı yerlere de monte edilebiliyor. Cihaz, Mijia Uygulaması ile bağlantı kurabiliyor ve bu sayede 24 saatlik ışık yoğunluğu eğrilerini görüntüleyebilir ve diğer uyumlu cihazlarla akıllı bağlantılar kurabilirsiniz.

Bu sensör, akıllı ev otomasyonu için harika bir çözüm olabilir. Örneğin, sensör birisinin odaya girdiğini algıladığında ışıkları otomatik olarak açabilirsiniz, bu da hoş ve eller serbest bir deneyim sunar. Aynı şekilde, sensör odaya kimsenin girmediğini algıladığında ışıkları kapatarak enerji tasarrufu sağlayabilir. Ayrıca, sensör akıllı bir termostat ile çalışarak, konfor ve verimlilik sağlamak için sıcaklık ayarlarını doluluk durumuna göre ayarlayabilir.