Güncel

Xiaomi'den 78 milyar dolarlık yatırım!

Xiaomi akıllı telefonlardan akıllı saatlere, akıllı kupalardan giyim sektörüne kadar birçok üründe üretim yapabilen ender firmalardan bir tanesi. İlerleyen yıllarda bu yelpazeye bir yenisi daha ekleniyor. Detaylar bu haberimizde.

Xiaomi'den 78 milyar dolarlık yatırım!

Teknoloji devi Xiaomi, elektrikli otomobilin gelişimi konusunda gerçekten ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Bu kez, hazırlanan elektrikli otomobil yasasının parçası olması gereken hibrit pillere 500 milyon yuan (yaklaşık 78 milyar dolar) yatırım yapacak.

Otomotiv ve teknoloji endüstrilerini de etkileyen bir yarı iletken krizinin ortasında XiaomiShunwei Capital ve Huawei şirketleri ile iş birliğine gitti. Birlikte, Xiaomi Elektrikli Araç Pil Fonunu finanse edecekler. Tedarikçi Weilan New Energy şirketidir ve projenin kendisi 5 milyar yuan'a kadar (yaklaşık 693 milyon €) bir bütçeye sahip.

Yapılan yatırıma göre, Weilan New Energy , Fangshan (Pekin), Liyang (Jiangsu) ve Huzhou'da (Zhejiang) üretim üsleri bulunan 2016 yılında kurulmuş bir şirkettir. Ayrıca bu firma, yarı katı (hibrit) pillerin endüstriyel üretimi için tek teknoloji kaynağı.

Xiaomi, söz konusu iş birliğinin ana yatırımcısı ve bu nedenle bir avantaja sahip. Firma bireysel bileşenlerin tedarik sürecinde liderliği üstlenecek. Mevcut bilgilere göre bu, standart pil hücrelerinin üretiminde bir yenilik olarak görülüyor. Spesifik olarak, katı ve sıvı elektrolite sahip hibrit pillerin üretimi ile ilgilidir. Örneğin, NIO ET7 elektrikli otomobilin tek bir şarjla yaklaşık 1000 kilometreye kadar menzil sunabildiği yarı sert piller olarak dikkat çekiyor.

Gelecek yıl için yüksek yoğunlukta depolanmış enerji ve üretim

Bu pil, katalizör olarak katı ve sıvı elektrolit kullanır. Elektrifikasyon sırasında katılaşır ve pilin içine anorgatik karbon ve silikondan yapılmış bir anot da yerleştirilir. Ayrıca, Ultra yüksek nanometreye sahip bir nikel katot da vardır.

Pil üretim teknolojisindeki bu değişiklikle gerçekte neler başarılabileceğini anlamak ilk bakışta biraz daha zor olabilir. Xiaomi'ye göre anahtar, bu yeni teknolojinin yoğunlukta depolanan elektriği %50'ye kadar artırabilmesidir. Yani aynı boyuttaki bir pilden 360 Wh/kg'a kadar fazla enerji içerebilir.

2022'nin dördüncü çeyreğinde sevkiyata başlayacak olan hibrit piller, Xiaomi'nin müşterileri için hazırladığı elektrikli aracın devam eden geliştirme sürecindeki birçok süreçten yalnızca biri. Xiaomi'nin hibrit pillere sahip bitmiş elektrikli otomobili, 2024'ün ikinci yarısında resmi olarak tanıtılacak.

Xiaomi'nin yaklaşmakta olan elektrikli arabasını nasıl buluyorsunuz?

Yorumlar
Teknosiyosu
78 milyar dolar derken bu firmanın kendisi bu kadar etmez 78 milyar dolarlik bir yatırımı nasıl yapıyor bu çok şaşırtıcı.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.