Güncel

Yaban arıları kopyacı çıktı

Yaban arıları en iyi çiçeği bulmak için diğer arılardan kopya çekiyor.

Yaban arıları kopyacı çıktı

İngiltere'deki Queen Mary Üniversitesi ve Londra Zooloji Derneği'nden bilim adamlarının laboratuarda yaptığı araştırma, yaban arılarının ''en iyi çiçeği'' bulabilmek için mantık yürüttüğünü gösterdi. Araştırmaya göre, küçük beyinlerine rağmen yaban arılarının diğer arıların davranışlarını izleyecek ve bundan sonuç çıkarabilecek kadar zeki olduğu ortaya çıktı.

İzlenimlere göre yaban arıları, diğer arıları izleyerek en çok rağbet gören çiçekleri öğreniyor ve aynı renk çiçeklerde daha fazla nektar bulunduğu sonucuna varıyor. Başka arıları izleyerek nektarın nerede bulunduğunu öğrenmenin çok zor bir mekanizma olduğunu söyleyen bilim adamı Elli Leadbeater, ancak yaban arılarının bunu başarabildiğini belirtti.

1365226040_204524.jpg

Bilim adamları, işçi arıların nektar bulabilmek için her gün yüzlerce çiçeği dolaştığını söyledi ve yaban arılarının ''kopya çekerek'' rengine göre doğrudan nektarın bulunduğu çiçeğe yöneldiğini belirtti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.