Yakıt tasarrufu için 10 basit öneri! - Page 1

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalganlanma sürerken, benzin ve motorin fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik göstermeye devam ediyor. Ancak yakın zaman öncesine kıyasla ciddi oranda artan akaryakıt fiyatları, araç kullanıcılarını tasarruf için araştırma yapmaya yöneltiyor.


Biz de Teknolojioku olarak, aracınızda yakıt tasarrufu sağlayabilmeniz için 10 basit öneriyi bu yazımızda sizler için bir araya getirdik. Bu önerileri görmek için sayfamızı aşağı doğru kaydırabilirsiniz.


İşte yakıt tasarrufu için 10 basit öneri!

Yakıt tasarrufu için 10 basit öneri! - Page 2

Aracınızın bakımını doğru zamanda ve uygun şekilde yaptırın


Tahmin edeceğiniz gibi aracınızın maksimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için düzenli olarak bakımını yaptırmak gerekmektedir. Kirlenmiş bujiler, kirli hava filtresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tasarrufunuzu olumsuz bir şekilde etkiler. Motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi de yakıt verimliliği açısından oldukça mühimdir. Bu sayede yakıt tasarrufunuzu %4'e kadar arttırmanız mümkün.

Yakıt tasarrufu için 10 basit öneri! - Page 3

Lastiklerinizi uygun hava basıncı ile şişirmelisiniz


Olması gerekenden az hava basıncı ile şişirilmiş lastikler daha fazla yuvarlanma direncine sahip olur, bu da daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Bu nedenle hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi ve kılavuzuna göre lastiğin doğru hava basıncı ile şişirilmesi sağlanmalıdır. Zira doğru bir şekilde şişirilen lastikler ile %5'e kadar yakıt tasarrufu sağlamanız mümkündür.

Yakıt tasarrufu için 10 basit öneri! - Page 4

Camlarınızı çok gerekli değilse kapalı tutun


Camların ve güneşliklerin açılması (özellikle de rüzgarlı havalarda) aerodinamik çekiş oluşturduğundan aracınızı yavaşlatır. Bu da aracınızın daha fazla yakıt tüketmesine neden olur.Camlarınızı ve güneşliği kapatarak yakıt tasarrufu sağlamanız mümkün.
 

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.