Güncel

Yanardağ faaliyete geçti tahliyeler başladı

Hawaii'de Dünya'nın en büyük aktif volkanı olarak bilinen Mauna Loa, 38 yılın ardından tekrar patlamaya başladı.

Yanardağ faaliyete geçti tahliyeler başladı

Hawaii'de bulunan Mauna Loa yanardağı, 38 yıl sonra tekrar gürlemeye başladı. Dünyanın su altında olmayan en büyük yanardağı, Kuzeydoğu Çöküntü Kuşağı’na geçmeden önce Moku'āweoweo'dan (zirvedeki kaldera) akan lavla patladı. Mauna Loa, Hawaii Adası'nı oluşturan beş yanardağdan biri ve son yıllarda can kaybına neden olmasa da nüfus merkezleri için büyük bir risk olarak görülüyor.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları (USGS) tarafından yapılan ilk açıklamada, "27 Kasım 2022 Pazar günü saat 23:30 civarında, Hawai adasındaki Mauna Loa yanardağı patlamaya başladı" denildi.

Saatler sonra, patlama Moku'āweoweo'dan Kuzeydoğu Çöküntü Kuşağı’na geçtiğinde açıklama güncellendi. USGS, o zamandan beri doğrulanan çatlaktan lav akışının herhangi bir topluluğu tehlikeye atmadığını vurgulayarak yakın izlemeye devam etti.

Rüzgar sebebiyle insanların bulunduğu bölgelere zehirli gazlar, ince kül ve hatta “Pele'nin saçını” getirebileceğine dair endişeler bulunuyor. Pele'nin saçı, genellikle lavların ince teller halinde soğuduğu lav çeşmelerinde veya çağlayanlarda oluşan bir tür volkanik cam. Çok kırılgan ve çok keskindir ve küçük kırık parçalar deriye girebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.