Güncel

Yapay zeka artık gerçek!

Steven Spielberg?in Yapay Zeka filminde anlattığı konu artık o kadar da uzak değil


California Insitute of Technology'de Lulu Qian ve ekibi, beynin başlangıcı olduğuna inanılan sinir sistemini, yapay olarak geliştirdi. DNA moleküllerini kullanarak bunu başaran takım, bu yolu seçmelerinin nedeninin tek hücreli organizmalarda moleküllerin oynadığı rolün önemiyle açıklıyor.

Qian'ın söylediklerine göre, bu mikro organizmalar her ne kadar beyinleri olmasa da bu moleküller sayesinde yemek aramayı ve toksinlerden uzak durmayı öğreniyor . Moleküller temelde adenin, sitozin, guanin ve timin olarak 4?e ayrılıyor ve bilim adamları bu molekülleri kodlayarak, önceden karar verilmiş şekilde hareket etmelerini sağlayabiliyor.

Star'daki habere göre, önceden kodlanmış ve her biri 112 aşamadan oluşan 4 basitleştirilmiş yapay nöron geliştiren Qian ve takımı, yaptıkları deneylerin sonuçlarını anlayabilmek için ise moleküllere, yapay sinir sisteminde etkin hale geldiklerinde ışık veren floresan işaret vericiler koydu. Bu yapay beyni teste eden araştırma ekibi, yapay sinir sistemine bazı ipuçları da vererek bir soru oyununu 27 farklı şekilde oynadılar. Bu basite indirgenmiş yapay beyin 27 kez de doğru cevabı bulmak ile kalmayıp, birbiriyle çakışan ipuçları verildiğinde yanlışı farkederek Qian'ın takımı ile iletişim kurdu.
Yorumlar
Misafir
ulussal
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.