NFC

Mobil teknolojilerle ilgili en heyecan verici gelişmelerden biri, ürün ve hizmetler için nasıl para ödeyeceğimizle ilgili.

NFC(Yakın Alan İletişimi)’ni en basit şekliyle kredi kartlarınız yerine telefonunuzu kullanmanın bir yolu olarak tanımlayabiliriz. NFC’nin aktif hâle getirildiği bir telefonu bir dükkândaki (veya bir taksideki) kredi kartı okuyucusunun üzerinden geçirdiğinizde ücret hesabınızdan tahsil edilecektir.

Bu yılın sonuna kadar her 5 cep telefonundan birinin NFC ile donatılmış olması bekleniyor.

Telefonu terminale dokundurmanız yeterli olduğundan, NFC zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Ancak NFC finansal işlemlerin de ötesinde kullanımlara sahip olacak.

Bugün Android Beam hizmetini kullanarak iki Galaxy Nexus telefon veri alışverişi yapabilmekte. Tarayıcı sayfalarını, YouTube videolarını ve irtibatları aktarmak için telefonları arka arkaya konumlandırmak yeterli oluyor. Buna ek olarak yakında NFC kullanan Bluetooth cihazlar da göreceğiz. Örneğin telefonunuz ve bir kulaklık arasındaki bağlantıyı doğrulamak için cihazları birbirine temas ettirmeniz yeterli olacak.

DOKUNMATİK EKRANLI TABLETLERDE 3D

3D televizyonlardan umutlar kesilmişken yüzlerin tabletlere dönmesi çelişki gibi görünüyor değil mi? Geçtiğimiz yıl hem LG hem de HTC, 3D telefon (Bunlar Thrill ve Evo 3D adlı ürünlerdi.) satışlarına başladı, ancak bu yıl ilk 3D tabletlerin geçit törenini görebiliriz.

4,5 inç boyutunda olduğunda bile bir akıllı telefon ekranı, üstünüze gelen bir ejderhanın kafasını veya ekrandan çıkan bir yumruğu algılamak için çok ufak kalmakta. 3D bir tablet için daha uygun görünüyor. Avatar ve Tron 3D gibi filmler daha büyük ekranlarda daha ikna edici sonuçlar verecektir.

Bu seneki Tüketici Elektroniği Şovu’nda (CES) herhangi bir firma bir 3D tablet duyurusunda bulunmadığından beklemeye devam edeceğiz.

BÜYÜK EKRANLARA ÖZEL, DAHA GÜÇLÜ PİLLER

Yeni nesil büyük ekranlı akıllı telefonlar önceki modellere göre daha parlak ve daha net sonuçlar verse de, bu defa da ciddi bir pil sorunu baş gösteriyor. Ancak Nouvoyanca tarafından geliştirilen PenTile adlı yeni bir teknoloji, pil ömrünüzü yükseltmenize yardımcı olabiliyor.

Teknoloji, geleneksel kırmızı, yeşil ve mavi piksellere ilave olarak ek bir ışık noktası kullanmakta. Beyaz gördüğünüzde bu ek alt piksel güç tasarrufu yapıyor, çünkü KYM alt piksellerin çok çalışması gerekmiyor.

PenTile telefon ekranları, çoğunlukla koyu renkler söz konusu olduğunda ekranın arka aydınlatmasını kısıyor veya çoğunlukla parlak renklerde arka aydınlatmayı artırmada da daha başarılı oluyor.

Yakın gelecekte benzer teknolojilerin de desteğiyle, büyük ekranlı telefonlar için pil derdimiz neredeyse son bulacak gibi görünüyor.

SES TANIMA

iPhone 4S’le hayatımıza giren Siri hizmeti, mobil bir cihazın üzerinde ses tanıma işlevinin gerçekten de çalışabileceğini gösterdi. Örneğin eşinizle yiyeceğiniz bir akşama yemeğiyle ilgili bir hatırlatma notu gibi karışık komutları konuşarak verebilir ve bunu GPS konumunuza bağlı olarak iş yerinizden ayrıldıktan sonra görebilirsiniz.

Android Vlingo uygulaması, e-posta dâhil olmak üzere gelen tüm mesajlarını okuyabiliyor. Bu hayli ilgi çekici çünkü e-postalar genelde kısa mesajlara göre daha geniş ve daha karışık bir dil haznesi içerirler. Vlingo’nun Siri’ye göre bir diğer üstünlüğü de uygulamaları kontrol etmenize izin vermesi. Sadece konuşarak Yelp uygulamasıyla restoranları araştırabilir veya Kayak kullanarak bir sonraki uçuşunuzu kontrol edebilirsiniz.

Bu yıl Cadillac XTS üzerinde ilk çıkışını yapması beklenen Cadillac Cue hizmeti bu teknolojinin arabalara daha ileri seviyede nasıl entegre edileceğini gösteriyor. Cadillac’a göre ilk başta Cue, arabanın içindeki klimanın kontrol edilmesi veya listedeki bir sonraki şarkıya geçişle ilgili basit komutlar içerecek. Ancak yapay zekâ çok daha ileri düzeyde ses tanıma için tasarlanmış. Örneğin Cadillac’a göre günün birinde hizmet, anında adım adım yön talimatı almak için bir işletmenin adını söylemenizi yeterli bulacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.