Güncel

Yemeksepeti siber saldırıya uğradı! Bilgilerimiz çalındı mı?

Yemeksepeti, 25 Mart günü siber korsanlar tarafından saldırıya uğradıklarını açıkladı. Peki ama bilgilerimiz çalındı mı?

Yemeksepeti siber saldırıya uğradı! Bilgilerimiz çalındı mı?

Yıllardır internet üzerinden yemek siparişlerimizi gönül rahatlığı ile verdiğimiz Yemeksepeti hacklandi. İlk olarak 2001 yılında kurulan Yemeksepeti, her gün on binlerce kişi tarafından kullanılıyor. Ancak son gelen haberler, kullanıcıları biraz endişeye sevk etti. Şirketin resmi Twitter hesabı tarafından yapılan açıklamaya göre 25 Mart günü Yemeksepeti kullanıcı veri tabanı, kimliği henüz tespit edilemeyen kişiler tarafından siber saldırıya uğradı. Ortaya çıkan detaylara göre, kullanıcı bilgilerinin bir kısmı siber korsanlar tarafından ele geçirildi.

Yemeksepeti siber saldırıya uğradı! Bilgilerimiz çalındı mı?

Şirket tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, kullanıcıların kredi kartı bilgileri dahil olmak üzere hiçbir finansal bilgi veya şifreleri ele geçirilemedi. Siber korsanlar tarafından ele geçirilen kullanıcı verileri ise aşağıdaki şekilde sıralandı.

-Ad soyad

-Doğum tarihi

-Telefon numarası

-E-posta adresleri

-Adres bilgileri

-Açık olarak görülemeyen SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri

Yani Yemeksepeti tarafından yapılan açıklamaya göre en azından finansal bilgilerimiz hackerların eline geçmemiş. Şirket bu konuda kullanıcıların gönlüne su serpecek şu ifadeleri kullandı: "Kredi kartı bilgileri MasterCard alt yapısı ile korumalı olarak Yemeksepeti veri tabanları dışında ve tamamen güvenli olarak saklanmaktadır. MasterCard tarafında bu konuyla ilgili herhangi bir güvenlik sorunu söz konusu değildir. Kullanıcılarımız kredi kartlarını gönül rahatlığı ile kullanmaya devam edebilir."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.