Güncel

Yeni 5 TL'lik banknot kullanıma girdi! işte detaylar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni 5 TL banknotların bugün tedavüle girdiğini açıkladı. Yeni banknotlar, Başkan Yardımcısı Taha Çakmak'ın imzasını taşıyor.

Yeni 5 TL'lik banknot kullanıma girdi! işte detaylar

Merkez Bankası yeni 5 TL'lik banknotları kullanıma soktu.  Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, E9 Emisyon Grubu VI. tertip 5 TL banknotların bugünden itibaren tedavüle verileceği bildirdi.

Merkez Bankası'nın internet sitesinde yer alan bilgilendirmeye göre, E9 Emisyon Grubu VI. tertip 5 TL'lik banknotlarda imzalar Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Başkan Yardımcısı Taha Çakmak’a ait olacak.

Yeni 5 TL'lik banknot kullanıma girdi! işte detaylar

5 tl banknot

Söz konusu banknotlarda değişen çok bir şey yok diyebiliriz. Zira yeni banknotlarda yeni imzalar dışında boyutları, ön ve arka yüz kompozisyonları ile genel nitelik ve görünümleri bakımından I., II., III., IV. ve V tertipleriyle tamamen aynı özellikleri taşıyor. Banknotların tüm tertipleri ise birlikte tedavül edilecek.

Konuyla ilgili yapılan resmi açıklama ise şu şekilde: "1211 sayılı Kanun’un Bankamıza verdiği yetkiye dayanarak, E9 Emisyon Grubu VI. tertip 5 TL banknotlar 28 Mart 2022 tarihinden itibaren tedavüle verilecektir. Halen tedavülde bulunan E9 Emisyon Grubu I., II., III., IV. ve V. tertip 5 TL banknotlara kıyasla, VI. tertip 5 TL banknotlardaki imzalar Başkan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile birlikte Başkan Yardımcısı Taha Çakmak’a ait olacak şekilde yeniden düzenlenmiştir." ifadeleri kullanıldı. Siz yeni banknotlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.

Yorumlar
YUSUFCAN YERGÜL
Bugün bankadan neden 100₺ çektim hepsini 5₺ lik olarak verdiği belli oldu demeli
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.