Yeni bir Covid aşısına daha onay geldi! Peki Türkiye'ye gelecek mi?

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 18 yaş ve üstü için Novavax COVID-19 aşısına izin verdi, aşı ABD’de dördüncü dozlarda kullanılmak üzere onaylanmış oldu.

Yeni bir Covid aşısına daha onay geldi! Peki Türkiye'ye gelecek mi?

Aşının onay süreci uzun bir yol katetti  ve şirket son birkaç yılda birçok aksilikle karşılaştı.

Bu, ABD'de halihazırda piyasada bulunanlardan farklı bir aşı türü: virüs spike proteininin parçalarını doğrudan vücuda ileten protein bazlı bir aşı. Klinik araştırmalar, aşının COVID-19'u önlemede %90 etkili olduğunu ortaya koyuyor. Ancak denemeler, virüsün delta ve ardından omikron varyantlarına uğramadan önce 2021'in başlarında yapıldı, bu nedenle bu oran muhtemelen şimdi daha düşük olacak.

Yeni bir Covid aşısına daha onay geldi! Peki Türkiye'ye gelecek mi?

Pandeminin başlarında uzmanlar Novavax aşısının koronavirüse karşı en iyi bahislerden biri olduğunu düşünmüşlerdi. ABD hükümeti, Novavax'ın çabalarına o sırada diğer tüm şirketlerden daha fazla, tam 1,6 milyar dolar yatırım yapmıştı. Ancak şirket hiçbir zaman piyasaya bir aşı sürememişti. Aşının üretimiyle ilgili sorunları vardı ve aşı test edilmeye ABD'nin öncüleri Moderna ve Pfizer / BioNTech'ten çok sonra başladı. Klinik deney sonuçları, aşının iyi çalıştığını gösterdikten sonra bile, üretim sorunları FDA'ya herhangi bir başvuruyu geciktirdi.

FDA, mRNA aşılarına bir alternatife sahip olmanın, hala aşılanmamış insanları aşı olmaya teşvik etmenin bir yolu olabileceğini umuyor. FDA'nın Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü Peter Marks, ajansın bağımsız uzman komitesi toplantısında, “Protein bazlı bir alternatife sahip olmak, bazıları için aşıyı kabul etme açısından daha rahat olabilir” dedi.