Güncel

Yeni çip krizi kapıda! Rusya çip üretiminde kullanılan soy gaz ihracatını kısıtladı

Rusya Ukrayna savaşının sonuçları gelmeye devam ediyor. Yaşanan çip krizlerine şimdi bir yenisi daha ekleniyor. İşte tüm detaylar.

Yeni çip krizi kapıda! Rusya çip üretiminde kullanılan soy gaz ihracatını kısıtladı

Koronavirüs ile başlayan kıtlık ve çip krizi problemleri Rusya-Ukrayna savaşının da patlak vermesiyle tamamen kötü bir hal aldı. Global anlamda enflasyonun zirvesinin yaşandığı son yıllarda şimdi üzerine savaş eklenince durum daha da kötüye gitti.

Otomobil sektörünü yakından ilgilendiren çip krizi ile ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Otomobilden tüketici elektroniğine kadar birçok sektörde yaşanan çip tedarik sorunları dünyanın her yerinde üretimin duraksamasına sebep oluyor.

Yeni çip krizi kapıda! Rusya çip üretiminde kullanılan soy gaz ihracatını kısıtladı

rusya çip

Birçok çip üreticisi mevcut çip problemlerini çözmek için elinden geleni yapsa da dünyanın bu konuda geldiği nokta pek umut verici değil. Sektörden olumlu haberler gelmemekle birlikte durum daha da kötüye gidiyor gibi görünüyor. Çip krizi ile ilgili yeni bir hamle de Rusya'dan geldi. AA'da yer alan habere göre Rus hükümeti, neon dahil çip yapımında kullanılan soy gazların ihracatını 31 Aralık'a kadar kısıtlayacak. Karara göre, ülkeden soy gazı ihracatı söz konusu tarihe kadar Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın onayına tabi olacak.

Rusya ve Ukrayna'nın önemli birer üretici oldukları soy gazları, mikroçiplerde kullanılan yarı iletkenlerin üretiminde kullanılıyor. Bu durum da yeni bir çip krizinin kapıda olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu durumun ne kadar süreceği ise belli değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.