Güncel

Yeni çipli ehliyetler Avrupa'da degistirilebilecek mi?

Avrupa’da yaşayan gurbetçiler bu haber size!


Yeni Türk ehliyetlerinin AB kriterlerine uygun hale getiriliyor olması ve medya’da yer alan haberler, Yurtdışı’nda yaşayan gurbetçileride heyecanlandırdı. Medya’da çıkan haberler öyle bir algı oluşturdu ki, yeni Türk ehliyetleri Avrupa’da kullanılabilecek ve birebir olarak o ülkenin ehliyeti ile değiştirilebilecek algısı yarattı. Oysaki, hali hazırda kullanılan Türk ehliyetleri ve yeni basılacak ehliyetler, Avrupa’nın neredeyse tamamında zaten kullanılabiliyor. Ancak ülkeden ülkeye değişmekle beraber 6 ay ile 12 arasında sınırlı kullanıma izin veriliyor.

Türkiye’den Avrupa’ya aile birleşimi ya da iş nedeni ile göç eden bir kişi, Türkiye’den almış olduğu ehliyetini gittiği ülkenin şartlarına bağlı olarak ülkeye giriş yaptığı tarihten itibaren 6 ay ila 12 arasında kullanabiliyor. Bu tarihten sonra kişinin o ülkenin ehliyet sınavlarına girip başarılı olması ve o ülkenin ehliyetini alması gerekiyor.

1384934790_abehliyet.jpg

2012 yılından beri medya da yer alan haberler, yeni basılacak ehliyetlerin Avrupa’da da kullanılabileceğine vurgu yapıyor. Oysaki zaten Türk ehliyetleri Avrupa’da yıllardır süreli olarak kullanılabiliyor, ancak sınavlara girmeden değiştirilemiyor.

PEKİ AVRUPA’DA EHLİYET ALMAK ZOR MU ?

İsveçi’nde aralarında bulunduğu İskandinav ülkelerinde 3 yıldır Türkçe hizmet veren Ehliyet sınav sitesi Ehliyet.se’nin kurucusu Selçuk Yılmaz, yeni Türk ehliyetleri’nin Avrupa’da kullanılabilirlik durumu ile ilgili olarak bu konu hakkındaki bilgi ve tecrübelerini paylaştı.

Ehliyet.se yetkilisi, yeni Türk ehliyetlerinin dağıtılmaya başlanması ile birlikte AB ülkelerinde Türk ehliyetini değiştiririm düşüncesi ile pek çok kişi Türkiye’ye giderek Türkiye’den ehliyet alıyor. Oysaki Türk ehliyetleri şuanda Avrupa Birliği genelin de bir kaç ülke dışında sınava girmeden değiştirilmiyor dedi.

Her ülkenin sürücü ehliyeti konusunda kendine has iç uygulamaları olduğunu söyleyen site yetkilisi, Avrupa’ya göç eden gurbetçilerimiz doğal olarak Türkiye’den almış oldukları ehliyetlerini yaşadıkları ülke’de değiştirmek istiyorlar. Ancak AB yasaları gereği sadece AB üyesi ülkelerin vatandaşları ülkelerinden almış oldukları ehliyetleri yine başka bir AB ülkesinde değiştirme hakkına sahipler. Bulunduğunuz ülkenin ehliyet veren kurumunu arayıp bu konuda bilgi istediğinizde size verilen cevap, Türkiye’nin henüz AB üyesi olmadığı ve bu yüzden Türkiye’den alınan ehliyetin şuanda değiştirilemiyeceği oluyor.

Dünya’nın en zor ehliyet alınan ülkesi konumundaki İsveç’te ise ülkeye yeni gelenler için çok büyük bir kolaylık var.

1384934810_tryeniehliyet.jpg

İSVEÇ’TE EHLİYET SINAVI TÜRKÇE

İsveç hükümeti, ülkeye yeni gelenler için aralarında Türkçenin’de bulunduğu bir çok dilde ehliyet sınavına girebilme imkanı sağlıyor. İsveç’e yeni gelen bir kişi eğer İsveççe ve İngilizce bilmiyorsa, İsveç ehliyet teori sınavına Türkçe dilinde girebiliyor. Aday sınava başladığında sınav soruları ve cevap seçenekleri adayın karşısına Türkçe olarak geliyor. Bilgisayar üzerinden yapılan sınav’da 70 soru’dan 52 tane net doğru bilinmesi gerekiyor. 52 doğru cevaba ulaşan aday İsveç ehliyeti teori sınavını geçmiş sayılıyor.

 

 

 

ADAYLAR SINAVA EVLERİNDEN ÇALIŞIYORLAR

2010 yılından beri binlerce üyesine internet üzerinden evlerinden sınava hazırlanma imkanı sunan site,  yoğun çalışma temposu yüzünden kursa gitme imkanı bulamayanlara çok büyük kolaylık sağlıyor.  Adaylar site üzerinden kendi şifreleriyle evlerindeki bilgisayarlarından ya da 3G & 4G bağlantılı IPhone, Samsung vb. tüm telefonlardan online olarak ehliyet sınavında çıkan sorulara ve cevaplarına çalışabiliyorlar. Site üyeleri ayrıca, Ehliyet.se sitesinin Facebook’daki sayfasından ise diğer adaylarla bilgi alışverişi yapabiliyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.