Güncel

Yeni Covid-19 ve seks araştırması yankı uyandırdı!

Covid-19 hayatımıza girdiğinden beri uzun zaman oldu. Ancak yeni araştırmalar yapılmaya hala devam ediyor.

Yeni Covid-19 ve seks araştırması yankı uyandırdı!

Covid-19 hakkında yapılan yeni bir araştırma hastalık ve cinsel ilişkiye yeni bir ışık tuttu. Enfekte biriyle tüm yakın temaslar cinsel aktivitede bulunsanız da bulunmasanız da sizi 2019 koronavirüs hastalığına neden olan virüse maruz bırakabilir.

Virüs, virüslü biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda salınan solunum damlacıkları ile yayılır. Bu damlacıklar solunabilir veya yakındaki bir kişinin ağzına veya burnuna düşebilir. Öpüşme veya diğer cinsel aktiviteler yoluyla bir kişinin tükürüğüyle temas etmek sizi virüse maruz bırakabilir. COVID-19'a sahip kişiler ayrıca solunum damlacıklarını ciltlerine ve kişisel eşyalarına yayabilir. Cinsel partner, bu yüzeylere dokunarak ve ardından ağzına, burnuna veya gözlerine dokunarak virüsü kapabilir. Ek olarak, COVID-19 virüsü dışkı ile temas yoluyla yayılabilir.

Yeni Covid-19 ve seks araştırması yankı uyandırdı!

Şu anda COVID-19 virüsünün meni veya vajinal sıvılar yoluyla bulaştığına dair bir kanıt yok, ancak virüse sahip olan veya virüsten kurtulan kişilerin spermlerinde virüs tespit edildi. COVID-19 virüsünün cinsel yolla bulaşıp bulaşamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Bununla birlikte, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, tam olarak aşılandıktan sonra normal aktivitelerinize devam edebileceğinizi söylüyor. Ayrıca, yurt dışı kaynaklarına göre bir kural veya yasanın gerektirmediği durumlar dışında, herhangi bir ortamda maske takmayı bırakabilirsiniz. İkinci doz aşıdan sonra tam aşılı sayılırsınız. COVID-19 aşınız yoksa, başkalarıyla yakın temastan kaçınmaya devam etmeniz önemli. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.