Yeni gelecek Wi-Fi 7 teknolojisiyle birisinin nefes alıp almadığını anlayabileceğiz!

Wi-Fi, günümüzde her yerde kullanılan ve insanların elektronik cihazlarını birbirine bağlayan en önemli veri yollarından birisi durumunda. Bu teknolojinin 5.8Gbps hızına ulaşmasıyla artık veriye ulaşma zamanı iyice kısalacak. İşte bu teknolojinin gelişimine dair detaylar.

Yeni gelecek Wi-Fi 7 teknolojisiyle birisinin nefes alıp almadığını anlayabileceğiz!

Intel, ilk Wi-Fi 7'li PC'leri piyasaya süreceği tarihi açıkladı. Kablosuz cihazlar için daha kararlı ve önemli ölçüde daha hızlı bağlantılar artık çok yakında bilgisayarlara gelecek. Nihai özellikleri henüz tam olarak hazır olmasa da birkaç şirket daha şimdiden Wi-Fi 7'yi geliştiriyor.

Bu hafta Intel, 2024 veya 2025 yılına kadar Wi-Fi 7 özellikli masaüstü ve dizüstü bilgisayarların hazır olacağını açıkladı.

Intel Wi-Fi 7 ile çok hızlı bağlantılar sunacak

802.11be olarak da adlandırılan bu yeni kablosuz bağlantı standardı, Wi-Fi 6 ve 6E'den iki kat daha hızlı bağlantılar sunabiliyor. Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), Wi-Fi 7'nin özelliklerini 2024'te tamamlamayı umuyor, ancak bazı üreticiler şu anda taslak özellikler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Bir basın brifinginde, Intel'in kablosuz çözümler Başkan Yardımcısı Eric McLaughlin şirketin planlarını açıkladı. Eric "Wi-Fi 7 2024 yılına kadar dizüstü bilgisayarlar gibi PC ürünlerine kurulacak. 2025'te büyük pazarlarda da olmasını bekliyoruz" dedi.

Wi-Fi 7 teknolojisi hayatı hızlandırmaya geliyor!

Wi-Fi 7 için hızlar 5.8Gbps'ye kadar çıkacak. Bu teknoloji 2.4GHz ve 5GHz frekans bantlarını ve daha yeni 6GHz'i aynı anda kullanarak cihazları daha az parazitle taşıyabilen daha hızlı bağlantılar sağlayacak. 20, 40, 80 ve 160MHz kanal bant genişliğine ek olarak Wi-Fi 7, 320MHz bant genişliği kullanabilecek. Uyumlu cihazlar, trafiği daha iyi yönetmek için bantlar arasında akıllı geçişe de izin verecekler.

Eric teknoloji hakkında "320 MHz kanallarla, Wi-Fi için odada birinin olup olmadığını, orada kaç kişinin olduğunu ve hareket halinde mi yoksa sabit mi olduklarını anlamak gibi şeyleri yapabileceğiniz yeni kullanım alanları görmemiz muhtemel. Doğru teknoloji ile birinin nefes alıp almadığını bile belirleyebilirsiniz." dedi.

Mevcut modern Wi-Fi 6 standardı şu anda iki yaşında. Başlangıçta Wi-Fi 5 üzerinden daha iyi erişilebilirlik adına 2,4 GHz ve 5 GHz bantlar kullanıldı, ancak Wi-Fi 6E daha sonra trafik sıkışıklığına yardımcı olmak için 6 GHz uyumluluğu getirmişti. Ne yazık ki, pandemideki tedarik zinciri sorunları gerekli donanımı oluşturmayı zorlaştırdığından, Wi-Fi 6E'nin tanıtımı zamansızdı.

Yeni gelecek Wi-Fi 7 teknolojisiyle birisinin nefes alıp almadığını anlayabileceğiz! - Resim : 2

Bazı üreticiler bu sorunu Wi-Fi 7 lehine atlayabilir, ancak geçen yılki raporlar, iPhone 14'ün bu sonbaharda piyasaya çıktığında Wi-Fi 6E'yi destekleyeceğini ve bunun pazarın geri kalanı için bir hareket getireceği düşünülüyor. Daha önceki söylentilere göre, iPhone 13'ün bu standarda sahip olacağı düşünülmüştü, ancak bu gerçekleşmedi. Apple'ın yaklaşan karma gerçeklik gözlükleri de Wi-Fi 6E standardını kullanabilir.

Qualcomm, 2019'dan beri kablolu hızları geçebileceğini söylediği Wi-Fi 7 hakkındaki geliştirmelere devam ediyor. Mart ayındaki MWC'de Qualcomm, çoğu kablosuz cihaza dahil etmeyi amaçladığı Wi-Fi 7 özellikli FastConnect 7800 yongasını tanıtmıştı.

Çinli ağ şirketi H3C, geçen ay Magic BE18000 Wi-Fi 7 yönlendiricisini duyurmuştu. Bu standarttaki ilk mevcut modem bu yonga olabilir. Frekans bandına bağlı olarak, maksimum PHY hızı 1148Mbps ile etkileyici 11530Mbps hızlar sunmuştu.