Güncel

Yeni havalimanının ismi internette 2002'de alınmış!

İlk fazı törenle açılan yeni havalimanının adı belli oldu. İşte ilginç detaylar!

Yeni havalimanının ismi internette 2002'de alınmış!

İlk fazı törenle açılan yeni havalimanının adı belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni havalimanının adının İstanbul Havalimanı olduğunu  açıkladı. Açılıştan önce yeni havalimanının girişine 'İstanbul Havalimanı (İstanbul Airport) yazılı tabela takılmıştı. 

İstanbul Havalimanı’nın adı  için bir süredir yaşanan domain (alan adı) kapma çılgınlığı da yeni bir boyuta taşındı. Hatırlanacağı üzere İstanbul Yeni Havalimanı için henüz açılmadan olası hemen hemen tüm alan adları stokları tükenmişti.

Şu ana kadar öne çıkan "İstanbul Büyük Havalimanı, Hezarfen Ahmet Çelebi, Abdülhamit Han, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, Fatih Sultan Mehmet…” gibi isimlerin alan adları satın alınmıştı. Domain’i kayıt ettirilen isimlerden biri de bugün resmi tabelası ortaya çıkan “İstanbul Havalimanı / İstanbul Airport” idi.

Yeni havalimanının ismi internette 2002'de alınmış!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgulama” servisine göre “istanbulairport.com.tr” alan adı, Türkiye üzerinden 17 Ağustos 2018 tarihinde tescil ettirildi. 16 Ağustos 2019 tarihine kadar tescilli olan bu alan adının kayıt ettiren kurum ise adının gizli tutulmasını tercih etti.

Ticari amaçlı tüzel kişiliklerin ve kuruluşların alabildiği “com.tr” uzantılı alan adı için, “Faaliyet Belgesi", "Ticari Sicil Belgesi", “Ticaret Sicil Gazetesi İlanı” gibi resmi belgeler gerekiyor. Bir diğer domain alternatifi olan “istanbulairport.com” alan adının geçmişi ise 16 yıl eskiye dayanıyor. 2002 yılında Hollanda üzerinden kayıt ettirilen bu ‘domain’in tescil bitiş tarihi ise 30 Nisan 2019.

Yorumlar
Erdoğan
cabbar Türkiye nin farklı kentlerinde ATATÜRK adıyla eskileri yıkılan stadyumların yenileri yapılınca eski adını vermediklerininden haberin yok galiba,ayrıca bu seninde dahil olduğun zihniyet TÜRKİYE nin çeşitli kurumlarında t.c. çıkartmalarından haberin yok galiba, Benim beynimden bu yobaz zihniyet ATATÜRK ü zaten atamaz ama benim amacım bu TÜRKİYE,ATATÜRK VE CUMHURİYET düşmanlarına tepki.yani seninle aynı zihniyette olanlara karşı çıkmak yoksa hiç ses çıkartmazsak yakında osmanlı falan dersiniz bu ülkeye .
Cevapla
Erdoğan
YANİ ATATÜRK ADININ İSTANBULDAKİ HAVA LİMANINDAN SİLİNME NİYETİ 2002 İKİYEMİ DAYANIYOR YAZIKLAR OLSUN BU BOZUK ZİHNİYETE BURAYA YAKIŞAN İSİM '' ATATÜRK '' HAVA LİMANIDIR GERİSİ ATATÜRK'ÜN ADINI SİLMEK İÇİN FIRSATÇILIKTIR.
Cevapla
Sil baştan
Yenilemek gerek
Cabbar
Atatürk havalimanı zaten duruyor. Yeni isim verilmesi gerekiyor. Atatürk havalimanı 2 mi demeleri gerekiyor. Senin zihniyetinde olanlar zaten geleceği hiç göremeyenlerdir.
Ramazan Erol
Ne alaka alan adlarının alınma sebebi kar amaçlıdır şimdi bu adları alan kişiler yüksek fiyata satacaklar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.