Güncel

Yeni kimlik dönemi resmen başladı

Pasaport ve sürücü belgesi hizmetleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Nisan ayı itibariyle yeni kimlik kartlarının yanı sıra ehliyet ve pasaportların da Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden verilecek.


2 Nisan'dan itibaren nüfus müdürlüklerinden verilecek olan ehliyet, kimlik ve pasaport işlemleri bir kamu spotu ile halka duyuruldu. "üçü bir yerde" sloganıyla hazırlanan kamu spotuna göre, yeni düzenlemeyle vatandaşlar, pasaport, ehliyet ve kimliklerini tek bir noktadan alabilecekler.

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gidilebilecek.

Nüfus müdürlüklerine verilen fotoğraf, parmak izi ve imza, bütün işlemler için geçerli olacak. randevu.nvi.gov.tr internet adresinden işlemler için kolayca randevu alabilirsiniz.  Kimlik ücretleri ise sırasıyla; Yeni kimlik 18,50 TL, pasaport 108 TL, sürücü belgesi için ise 134 TL ücret ödenmesi gerekiyor.

YENİ KİMLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması işlemler için yeterli olacaktır.

Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek. Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen yeni kimlik kartı için 18,50 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödeneceği açıklandı.

ÖNEMLİ NOT: Yeni kimliğinizi almak için eski kimlik belgenizi ya da resmi olarak geçerli başka bir kimlik belgenizi muhakkak yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Herhangi bir sebeple Nüfus Cüzdanınızı yanınızda götüremediyseniz eğer yeni kimlik çıkarmak adına yanınızda sizi tanımlayacak bir belgenin bulunması gerekmektedir.

Yorumlar
fatih
Allah nüfus müdürlüklerine düşürmesin. Sürekli sorun çıkartıyorlar işi yokuşa sürüyorlar. Üstelik abuk subuk gerekçelerle. Örneğin benim eski nüfus cüzdanımda soğuk damga yok diye yeni kimlik başvurumu kabul etmediler. Ehliyet gösterdim 10 yılı geçmiş dediler. Kamu çalışanı olduğumu gösteren iş yeri kimlik kartımı gösterdim olmaz dediler. Halbuki buradaki habere göre oluyor. Neymiş 1. dereceden akrabamla beraber nüfusa gidecekmişim ben olduğumu teyit edecekmiş. Bunların gücü namuslu vatandaşa yetiyor. Hırsızı, arsızı, dolandırıcısı her türlü işini hallediyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.