Güncel

Yeni macOS sürümü Catalina kullanıma sunuldu

Apple, yeni işletim sistemi sürümü olan Catalina'yı indirilebilir hale getirdi. İşte yeni işletim sisteminin temel özellikleri.

Yeni macOS sürümü Catalina kullanıma sunuldu

Apple'ın geliştirdiği bilgisayarlarda kullanılan macOS işletim sistemi yeni güncellemesine kavuştu,. Catalina isimli sürüm bir dizi yenilik ve güncelleme getiriyor. Apple TV+ ve Apple Music gibi platformları macOS'e getiren Catalina güncellemesi aynı zamanda iPad için geliştirilen uygulamaları Mac Catalyst sayesinde macOS işletim sisteminde de geliştirmeye izin veriyor.

Yeni macOS sürümü Catalina kullanıma sunuldu

Catalina sürümünde yenilenen fotoğraflar sekmesinden yeni anımsatıcılara kadar bir dizi güncelleme de yer alıyor. Öte yandan işletim sistemi ile beraber kaybolan Apple cihazlar Wi-Fi ağına bağlı olmasa bile bulunabiliyor. Bu işlem için kayıp cihazın Bluetooth özelliğinin açık alması yeterli oluyor. Bu cihazın etrafında başka bir Apple ürünü varsa onun Bluetooth özelilği ile kayıp cihazın konumu bulunabiliyor.

Hangi Apple bilgisayarları Catalina ile uyumlu

Apple'dan yapılan açıklamaya göre aşağıdaki Apple bilgisayarlar macOS Catalina sürümüne terfi edebilecek:

  • MacBook - 2015 ve daha yeni modeller
  • MacBook Air - 2012 ve daha yeni modeller
  • MacBook Pro - 2012 ve daha yeni modeller
  • Mac mini - 2012 ve daha yeni modeller
  • iMac - 2012 ve daha yeni modeller
  • iMac Pro - 2017 ve daha yeni modeller
  • Mac Pro - 2013 ve daha yeni modeller

Yeni işletim sisteminin detaylı özelliklerini ve uyumlu cihazlar listesini Apple'in internet sitesinde görebilirsiniz. Uyumlu Apple bilgisayarı olan kullanıcılar Catalina'yı ücretsiz olarak indirip yükleyebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirler. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.