Güncel

Yeni Mars yolculuğu başlıyor

NASA'nın yeni Mars yolculuğu bugün uzaya fırlatılacak Perseverance görevi ile başlıyor.


Dünyanın pandemi salgını ile boğuştuğu bugünlerde bilim insanları yeni ufuklar peşinde koşmaya devam ediyor. Bunlardan biri NASA tarafından planlanan Mars yolculuğu oldu.

Yeni Mars yolculuğu başlıyor

Amerikan Uzay Ajansı NASA'nın tarihi Mars görevi için geri sayımda son saatlere girdik. 30 Temmuz 2020 tarihinde TSİ 14.50'de kalkışa geçecek olan Perseverance görevi, yaklaşık yedi ay sürecek. 480 milyon kilometrelik bir yolculuk sonrasında Şubat 2021'de Mars'a ulaşacak Perseverance görevinde birçok teknolojik cihaz ilk kez denenecek.

Mars'ta yaşam izleri aranacak olan Perseverance görevinde, uzay aracı 49 kilometre genişliğindeki Jezero kraterine inecek. Perseverance aracının üzerinde çeşitli ekipman, algılayıcı ve araçlar Mars yüzeyini ve toprak yapısını araştıracak.

Mars helikopteri de gidiyor

NASA görevinde karbondioksiti oksijene çeviren deneysel bir cihaz olan MOXIE de test edilecek. Ayrıca görevin en ilginç cihazı ise Mars helikopteri ismi verilen Ingenuity aracı olacak. Drone benzeri cihaz üzerindeki birden fazla pervane ile helikopter gibi hareket edebilecek.

10 yıl sürecek bu Mars görevinin bir diğer amacı ise gezegenden dünyaya çeşitli örnekler getirmek. Gezegendeki bu örnekler daha sonra dünyadan fırlatılacak bir başka araç ile teslim alınacak ve 2031 yılında dünyaya getirilecek.

11 milyon kişinin ismi de gitti

Öte yandan Kızıl Gezegen'e dünyadan 11 milyon kişinin ismi de gönderiliyor. NASA tarafından geçen yıl başlatılan ismini gönder kampanyası ile 2.5 milyon kişi ile Türkiye'den en fazla kişinin ismi listeye eklenmişti. Listede ikinci sırada Hindistan yer alırken, ABD üçüncü sırada bulunuyor. Listede isimler özel bir çipe yerleştirildi ve gezegene gönderilen araçla beraber yollanacak.

Yorumlar
Emre
Vay be :) haberim olsaydı ben de yollardım ismimi. Bu arada tesadüfün bu kadarı olur demin tv'de yıldızlararası diye uzay filmi izliyordum 2-3 dk önce bitti.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.