Yeni salgın geliyor! Karşınızda domates gribi!

Koronavirüs ve maymun çiçeği ile ilgili salgın problemleri bitmemişken yeni bir salgın daha başladı. İşte tüm detaylar.

Yeni salgın geliyor! Karşınızda domates gribi!

Koronavirüs ve maymun çiçeği hala etkisini devam ettiriyor. Ancak şimdi yetmezmiş gibi yeni bir virüs daha ortaya çıktı. Domates gribi isimli virüs Hindistan'da 5-6 yaşlarındaki pek çok çocukta görülmeye başladı. Oldukça bulaşıcı olduğu ifade edilen virüs şimdiden korku yaratıyor.

Yeni salgın geliyor! Karşınızda domates gribi!

Yeni salgın geliyor! Karşınızda domates gribi! - Resim : 1

Domates gribinin belirtileri neler gibi sorular virüsü duyan herkesin aklına takılmış durumda. Henüz korona virüsün etkilerini tam aşamamışken yeni bir virüsün gelişi herkesi kötü etkiledi.  Bulaşıcı olan domates gribi daha çok çocuklarda görülüyor ve ciltte ortaya çıkıyor. 

Domates gribi, ilk olarak 2022 yılının Mayıs ayında Hindistan'ın Karela eyaletinde ortaya çıkmıştı. Hastalık adını ciltte görülen kırmızı kabarcıklardan alıyor. Söz konusu virüs, daha çok çocukları etkiliyor ancak oldukça bulaşıcı olduğu da ifade edildi. Ayrıca domates gribinin el, ağız ve ayak hastalığının yeni bir çeşidi olmasından endişe ediliyor.

Victoria Üniversitesi'nde çalışma yazarı ve İmmünoloji ve Çeviri Grubu Lideri Profesör Vasso Apostolopoulos yaptığı açıklamada "Şu anda virüs hafiflemiş ve kendi kendine kaybolmuş gibi görünüyor, ancak bu enfeksiyona yakalanan çoğu insan genç ve bağışıklığı baskılanmış bir kişide ne olabileceğini veya yaşlı insanlara yayılıp yayılmadığını gerçekten bilmiyoruz. Şu anda hala izole ve Hindistan'ın dışına yayılmış gibi görünmüyor" diyor.