Güncel

Yeni tip koronavirüs ortaya çıktı! Salgınlar son bulmuyor

Yeni tip bir koronavirüs daha ortaya çıktı. İsveç'te farelerde kendini gösteren koronavirüsün tehdit oluşturup oluşturmayacağı tartışılıyor.

Yeni tip koronavirüs ortaya çıktı! Salgınlar son bulmuyor

2020 yılında hayatımıza giren koronavirüs ile iki yıldan fazladır mücadele ediyoruz. Uzun süredir uygulanan karantina uygulamaları ve sosyal mesafe kurallarıyla kontrol altına alınmaya çalışılan koronavirüse karşı en büyük silahımız aşı idi. Aşı ile ciddi anlamda kontrol altına aldığımız salgın henüz bitmiş değil. Yeni bir araştırmaya göre farelerde mevcut olan bir koronavirüs ortaya çıktı.

Bilim insanları, İsveç'te yeni bir koronavirüs tipi keşfettiklerini açıkladı. Ancak bu yeni virüsün bir tehdit teşkil edip etmediği henüz belli değil.

Yeni tip koronavirüs ortaya çıktı! Salgınlar son bulmuyor

koronavirüs

Koronavirüsün ardından ortaya çıkan maymun çiçeği salgını da kısa sürede bir kaç ülkeye yayıldı. Koronavirüs kadar ciddi bir tehdit oluşturup oluşturmayacağı belli olmayan bu virüsün ardından ise yeni tip koronavirüs kendini gösterdi. Bir kaç yıldır pandemiler ile uğraşıyoruz ve  bu durum hem sağlık hem de ekonomik açıdan bir çok problemi beraberinde getiriyor. 

Yeni bir pandemi ise şimdi kapıda olabilir. Bilim insanları tarafından paylaşılan bilgilere göre yeni virüs, İsveç’te vahşi hayvanlar arasında yaygın olan yeni bir tip koronavirüsü daha literatüre ekledi. ‘Grimsö virüsü’ olarak adlandırılan koronavirüs hakkında açıklamada bulunuldu. İşte o ifadeler:

“Grimsö virüsünün halk sağlığına ne gibi potansiyel tehditler oluşturabileceğini hâlâ bilmiyoruz. Bununla birlikte, gözlemlerimize ve kırmızısırtlı fareler arasında tespit edilen önceki koronavirüslere dayanarak, koronavirüsü vahşi kemirgenler içinde izlemeye devam etmek için iyi bir neden var."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.