Yer isimleriyle birlikte anılan psikolojik problemler - Page 1

Sibirya Histerisi, Piblokto da denilen, Kuzey Kutup Bölgesi'nde İnuit halkında gözlemlenen Kültüre bağlı bir sendrom olup, kadınlarda daha sık karşılaşılan, nedensiz ve tehlikeli davranışlarda bulunma durumudur. Bu davranışları hafıza kaybı izler. Sibirya histerisinin İnuit kadınlarının duygularını baskı altında tutması ile ilgili ortaya çıktığı düşünülmektedir

Yer isimleriyle birlikte anılan psikolojik problemler - Page 2

Hmong Ani Ölüm Sendromu:
30'lu yaşlarda ülkesini terkeden, Laos ya da Filipinli erkeklerde görülen uykuda kalp krizi geçirerek ölme durumudur. Tıbbi açıdan sağlıklı olan bu insanlar, ülkelerinden ayrıldıktan sonra içine girdikleri bunalım sonucunda uyurken kalp krizi geçirerek hayatlarını kaybediyorlar.

Yer isimleriyle birlikte anılan psikolojik problemler - Page 3

Stenhal sendromu, hızlı kalp atışı, baş dönmesi, baygınlık, şaşırma ve hatta halüsinasyona sebep olabilen bir psikosomatik rahatsızlıktır. Bu sendrom özellikle kişinin sanat eserlerinin bolluğu veya ihtişamı ve güzelliği karşısında kendinden geçme halinde görülür.

Bu hastalığa adını veren 19. yüzyılda yaşamış Fransız yazar Stendhal, 1817 yılında Floransa ziyareti sırasında Santa Croce Bazilikası'nda, Giotto'nun fresklerini gördüğünde anlatılması güç bir duygu yoğunluğu hissettiğini yazmıştır. 19. yüzyıldan itibaren Floransa sanatı karşısında başı dönen ve bayılan insanlar kayıt edilmiş olmasına rağmen, Stendhal sendromu ancak 1979'da İtalyan psikiyatr Graziella Magherini'nin Floransa'da bu sendromu yaşayan 100'den fazla ziyaretçiyi gözlemlemesi ve tasvir etmesinden sonra isimlendirilmiştir.

Yer isimleriyle birlikte anılan psikolojik problemler - Page 4

Kudüs Sendromu:
Kudüs'ü ziyaret eden turistlerin, şehrin ruhani yanından etkilenip kendilerini dini bir lider ya da peygamber ilan etmeleri durumuna verilen addır. Bu insanlar genellikle üzerlerine çarşaf dolayıp yolda gördüğü her kişiyi kendi dinlerine çekmek için propaganda yapmaya başlar. Rahatsızlık, Kudüs'ten ayrılınca kendiliğinden geçer.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.